Překvapivý objev: Astronomové odhalili polární záři na kometě

25.09.2020 - Stanislav Mihulka

Z pozorování sondy Rosetta vyplynulo, že se na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko objevují ultrafialové polární záře

<p>Kometa Čurjumov-Gerasimenko na snímku meziplanetární sondy Rosetta</p>

Kometa Čurjumov-Gerasimenko na snímku meziplanetární sondy Rosetta


Reklama

Polární záře nejsou ve Sluneční soustavě nijak zvlášť výjimečné. Světelná show se objevují na Zemi, ale i na dalších planetách. Teď se ukázalo, že polární záře mají i komety. Mezinárodní tým astronomů, který vedla Marina Galand z britské Imperial College London, odhalili polární záři na slavní kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

Badatelé při tomto objevu využili data, která u komety nasbírala evropská meziplanetární sonda Rosetta. Z těchto dat vyplynulo, že kometu Čurjumov-Gerasimenko obklopuje záře v ultrafialové oblasti spektra. Tuto záři přitom vytvářejí elektricky nabité částice ze slunečního větru.

Polární záře na kometě

Vědci se prý nejdříve domnívali, že ultrafialové záření na kometě vytváří jev zvaný „dayglow“, tedy „denní záře“. V takovém případě by šlo o výsledek působení slunečních fotonů na plyn, který tryská z komety. Badatele ale překvapilo, když zjistili, že ve skutečnosti jde o polární záři, kterou vytvářejí elektrony ze slunečního větru.

TIP: Kometa Čurjumov-Gerasimenko letí vesmírem a mění barvu jako chameleon

Polární záře na Zemi a na plynných obrech, jako je například Jupiter, vznikají v důsledku působení slunečního větru na magnetické pole planety. Mars pořádné magnetické pole nemá a polární záře tam vytvářejí protony slunečního větru, které zasahují řídkou atmosféru rudé planety.

Kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko nemá ani magnetické pole, ani atmosféru jako planeta. Obklopuje ji ale koma, kulovitá obálka kolem jádra komety, kterou tvoří převážně plyny, uvolňované z jádra. Když elektrony slunečního větru zasáhnou koma, vznikají ultrafialové polární záře. Jejich výzkum ovšem nebyl jednoduchý. Vědci museli analyzovat data z prakticky všech přístrojů Rosetty a důmyslně je zkombinovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: ESA/Rosetta/NAVCAM

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907