Přežít Rio de Janeiro: Navigace smrtícími ulicemi zachraňují lidské životy

Mobilních aplikací vznikají stovky, ale jen málokterá z nich vám může doslova zachránit život. Hned dvě takové aplikace fungují v brazilském Rio de Janeiru – upozorní vás na místa, kde se právě střílí




Nad městem se ozývá jeden výstřel za druhým. V brazilském Rio de Janeiru to bohužel není nic neobvyklého. Přestřelky mezi drogovými gangy soupeřícími o moc nebo mezi dealery a policií jsou tu na denním pořádku.

Je to bezpečné?

Místní lidé jsou na střelbu zvyklí, což ale neznamená, že nemají strach. Od zbloudilých kulek jim zcela reálně hrozí smrt, a právě proto se stále víc spoléhají na mobilní aplikace. Mají na výběr hned ze dvou. Jedna z nich se jmenuje Onde Tem Tiroteio (OTT), což znamená Kde probíhá střelba. Aplikace OTT funguje už druhým rokem a uživatelům nabízí neustále se aktualizující seznam míst, kde se právě odehrává nějaký násilný střet s použitím střelných zbraní.

Řidič Robson dos Santos nedá na OTT dopustit: „Moc mi to pomáhá, protože vidím, kterým místům se mám vyhnout. Je tu spousta konfliktů a údaje o střelbě jsou v aplikaci okamžitě vidět.“ Program funguje na jednoduchém principu – jeho tvůrci neustále sledují informace o střelbě. Podobně vzniká třeba dopravní zpravodajství, kdy řidiči hlásí potíže na silnicích. Údaje pak operátoři zadávají do aplikace. Zobrazit si je můžete i na mapě a snadno tak zjistíte, jestli je trasa, kterou jste se vydali, bezpečná. 

Smrt na školním dvoře

Aplikaci OTT, kterou vytvořili čtyři přátelé, můžete využít i v případě, že nemáte chytrý telefon. Stačí mít počítač s internetem. Hlavní operátor aplikace Henrique Camanho vysvětluje, jak zadávání do OTT funguje: „Máme hlasový kanál, který je neustále spuštěný, a z něj předáváme údaje do dalších informačních zdrojů – jako je Instagram, Twitter, Facebook, Telegram nebo Zello.“

Podobně funguje další aplikace Fogo Cruzado (Křížová palba), která vznikla měsíc před olympijskými hrami v Riu za pomoci Amnesty Internatio­nal. Na rozdíl od OTT se zaměřuje hlavně na hrozbu, kterou přestřelky představují pro žáky a studenty škol. „Každý den se tu musíme vypořádat s hrozbou zbloudilých kulek. Jedním z příkladů nešťastného konce může být smrt Marie Eduardy, kterou kulka zabila přímo ve škole. V době přestřelky byla na školním dvoře, zatímco v budově probíhala policejní operace, a zasáhla ji kulka,“ líčí smutnou realitu jedna z tvůrkyň aplikace Cecilia Olliveirová. O tom, že neštěstím napomáhá také neopatrnost policistů, kteří jsou ovšem logicky vystavováni obrovskému stresu, svědčí slova Antonia Carlose Costy: „Málem jsem umřel. Těsně nade mnou prolétal vrtulník a policista na něj začal střílet. Byl ode mě jen pár kroků.“

Policisté v roli zabijáků

Míru násilí v Rio de Janeiru si umíme jen stěží představit. Denně se tu odehraje průměrně patnáct přestřelek. Policie se je snaží zastavit, jenže sama je často nakonec zabijákem. Od roku 2010 zabila policejní kulka bezmála tři a půl tisíce nevinných lidí! Jen v prvních pěti měsících roku 2017 zemřelo 480 lidí. Policie čelí obrovské kritice a vláda proto nasadila do ulic osm a půl tisíce po zuby ozbrojených vojáků. „Zlepšení nevidíme. Politická krize situaci v Riu zhoršuje. Je tu hrozná ekonomická krize a je těžké bez peněz zavádět nějaká opatření,“ tvrdí Cecilia Olliveirová.

TIP: Rozstřílený sen: Brazilská favela Rocinha ve smrtelném sevření zločinu

Školy v Riu zůstávají uzavřené i celé týdny, když v jejich okolí zuří přestřelky. V září 2017 tu po jedné zůstalo ve zdech školy přes 200 stop po vypálených kulkách. Rio de Janeiro zažívá nejhorší vlnu násilí za posledních deset let a boje mezi drogovými kartely se zastavit jen tak nepodaří. Nezbývá tak než doufat, že alespoň mobilní aplikace pomohou zachránit životy nevinných, a podobných případů bude ubývat. 

Násilí mimo právní kategorie

Administrativa Rio de Janeira nevede žádné záznamy o lidech, kteří byli zabiti zbloudilými kulkami. Zodpovědní činitelé tvrdí, že v brazilském právním systému není takový kriminální čin kategorizován, a proto není možné přijít s přesným způsobem, jak tyto případy definovat.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock, ondetemtiroteio


Další články v sekci