Při bojích v Jeruzalému během křížových výprav se používaly ruční granáty

28.04.2022 - Stanislav Mihulka

Analýzy zbytků keramických nádob ze středověkého Jeruzaléma odhalily zbytky zápalných a výbušných látek. Podle archeologů šlo o středověké ruční granáty

<p>Kus středověkého ručního granátu z Jeruzaléma.</p>

Kus středověkého ručního granátu z Jeruzaléma.


Reklama

V muzejních sbírkách po celém světě se nacházejí specifické středověké keramické nádoby, které svým tvarem připomínají jahodu. Mají společný design a liší se jen v detailech. Vědci již dříve prozkoumali zbytky jejich obsahu a zjistili, že byly používány k nejrůznějším účelům, včetně pití piva nebo uchovávání rtuti, oleje či léčiv.

Archeochemik Carney Matheson z australské Griffithovy univerzity a jeho tým nedávno analyzovali zbytky těchto nádob, které byly objeveny ve středověkém Jeruzalému a pocházejí z 11. a 12. století. Výsledky analýz prozradily, že některé z těchto nádob obsahovaly zápalné a pravděpodobně rovněž výbušné látky.

Keramické granáty s lokální výbušninou

Vědce to přivedlo k závěru, že takové nádobky, naplněné zápalnými a výbušnými látkami, zřejmě sloužily jako středověké ruční granáty. Pozoruhodné přitom je, že podle všeho neobsahovaly střelný prach, který se na Blízký východ a také do Evropy dostal zřejmě až ve 13. století. Náš výzkum ukazuje, že tyto granáty nebyly odpalovány střelným prachem, ale místní výbušnou směsí, která byla vynalezena v této oblasti,“ vysvětluje archeochemik Matheson.

TIP: Masový hrob křižáků v Libanonu odhalil krvavou realitu středověké války

V Jeruzalému a jeho okolí bylo v 11. a 12. století velmi rušno, pokud jde o násilí a vojenské střety. V 11. století město získali Turci, poté Fátimovci, na nichž Jeruzalém krvavě dobyli křižáci. Ti vládli Jeruzalému 88 let, než ho roku 1187 dobyl zpět pro muslimy Saladin, zakladatel dynastie Ajjúbovců.

V těchto neklidných časech bylo používání keramických granátů zřejmě běžnou záležitostí. Existují zprávy o tom, že je muslimští vojáci vrhali při útocích na křižácká opevnění, přičemž exploze granátů nepochybně děsily svým hlukem a oslnivými záblesky. Křižáci jistě nezůstávali pozadu, pokud měli takové granáty k dispozici.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907