Příběh fotografie: Průvodci po alpských stezkách

13.01.2021 - Ondřej Prosický

Do italského národního parku Gran Paradiso se vracím každý rok alespoň jednou. Většinou mířím za kozorožci alpskými, ale vzhledem k jejich ostýchavosti rád „vezmu zavděk“ mnohem ochotnějšími kamzíky alpskými.

<p>Volba pozadí není vždy možná, ale při dostatku času a trpělivosti se vyplatí si s ní vyhrát.</p>

Volba pozadí není vždy možná, ale při dostatku času a trpělivosti se vyplatí si s ní vyhrát.


Reklama

Přestože kozorožci (Capra ibex) nejsou zrovna ochotnými modely a focení jejich klání mi zatím nikdy dokonale nevyšlo, mám v horách skvělé „kamarády“, kteří nikdy nezklamou. Jsou to kamzíci alpští (Rupicapra rupicapra), kteří jsou na dohled pokaždé v průběhu celého dne. Obvykle se pasou na trávě v blízkosti potoků, kde jim to do fotografie moc nesluší. 

TIP: Století kamzíků v Jeseníkách: Dva světy kamzíka horského

Ve větší skupině jsou velmi ostražití, ale k jednotlivým kusům se dá dostat poměrně blízko. Pak není problém je za několik desítek minut pomalým zkracováním vzdálenosti zavést tam, kde bude budou vypadat impozantněji. Třeba na skále s pozadím zasněžených vysokých hor, když se slunce sklání k západu…

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

John Antony před svou terasovitou vinicí. Místní ledová vína patří k nejlepším na světě.

Zajímavosti

Panda sní kolem 15 kilogramů bambusu denně. Zdá se, že konzumace velkého množství potravy je jednou z mála adaptací v trávicích vzorcích této někdejší šelmy. Ještě asi před sedmi miliony let byly pandy velké predátory.

Příroda

Základní bod Kelvinovy stupnice tvoří absolutní nula, tedy teplota, při níž by ustal veškerý pohyb a těleso by nemělo žádnou tepelnou energii. Ve vesmíru taková teplota neexistuje, lze se k ní pouze přiblížit.

Vesmír

Francesco Sforza (1401—1466), vojevůdce Ambrosiánské republiky a její následný pokořitel. V polovině 15. století není v Evropě schopnějšího vojevůdce.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907