Příběh fotografie: Průvodci po alpských stezkách

13.01.2021 - Ondřej Prosický

Do italského národního parku Gran Paradiso se vracím každý rok alespoň jednou. Většinou mířím za kozorožci alpskými, ale vzhledem k jejich ostýchavosti rád „vezmu zavděk“ mnohem ochotnějšími kamzíky alpskými.

<p>Volba pozadí není vždy možná, ale při dostatku času a trpělivosti se vyplatí si s ní vyhrát.</p>

Volba pozadí není vždy možná, ale při dostatku času a trpělivosti se vyplatí si s ní vyhrát.


Reklama

Přestože kozorožci (Capra ibex) nejsou zrovna ochotnými modely a focení jejich klání mi zatím nikdy dokonale nevyšlo, mám v horách skvělé „kamarády“, kteří nikdy nezklamou. Jsou to kamzíci alpští (Rupicapra rupicapra), kteří jsou na dohled pokaždé v průběhu celého dne. Obvykle se pasou na trávě v blízkosti potoků, kde jim to do fotografie moc nesluší. 

TIP: Století kamzíků v Jeseníkách: Dva světy kamzíka horského

Ve větší skupině jsou velmi ostražití, ale k jednotlivým kusům se dá dostat poměrně blízko. Pak není problém je za několik desítek minut pomalým zkracováním vzdálenosti zavést tam, kde bude budou vypadat impozantněji. Třeba na skále s pozadím zasněžených vysokých hor, když se slunce sklání k západu…

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907