Příběh fotografie: Průvodci po alpských stezkách

13.01.2021 - Ondřej Prosický

Do italského národního parku Gran Paradiso se vracím každý rok alespoň jednou. Většinou mířím za kozorožci alpskými, ale vzhledem k jejich ostýchavosti rád „vezmu zavděk“ mnohem ochotnějšími kamzíky alpskými.

<p>Volba pozadí není vždy možná, ale při dostatku času a trpělivosti se vyplatí si s ní vyhrát.</p>

Volba pozadí není vždy možná, ale při dostatku času a trpělivosti se vyplatí si s ní vyhrát.


Reklama

Přestože kozorožci (Capra ibex) nejsou zrovna ochotnými modely a focení jejich klání mi zatím nikdy dokonale nevyšlo, mám v horách skvělé „kamarády“, kteří nikdy nezklamou. Jsou to kamzíci alpští (Rupicapra rupicapra), kteří jsou na dohled pokaždé v průběhu celého dne. Obvykle se pasou na trávě v blízkosti potoků, kde jim to do fotografie moc nesluší. 

TIP: Století kamzíků v Jeseníkách: Dva světy kamzíka horského

Ve větší skupině jsou velmi ostražití, ale k jednotlivým kusům se dá dostat poměrně blízko. Pak není problém je za několik desítek minut pomalým zkracováním vzdálenosti zavést tam, kde bude budou vypadat impozantněji. Třeba na skále s pozadím zasněžených vysokých hor, když se slunce sklání k západu…

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907