Příprava na akci: ESA hledá nejvhodnější materiály pro lunární skafandry

18.02.2019 - Stanislav Mihulka

Evropa míří na Měsíc a připravuje skafandry nové generace pro budoucí týmy astronautů

<p>Jak asi budou vypadat evropské lunární skafandry?</p>

Jak asi budou vypadat evropské lunární skafandry?


Reklama

Na Měsíc se chystají i Evropané, budou ale potřebovat vhodné skafandry. Evropská vesmírná agentura ESA proto nedávno uzavřela kontrakt se společností Comex, výrobcem barev a odolných materiálů, a zahájila tím dvouletý projekt Pextex. Jeho cílem je vyhledat a otestovat nejvhodnější materiály a textilie pro budoucí evropské mise na Měsíc.

Projekt Pextex má navazovat na již existující kosmické skafandry, očekává se ale, že dojde i k vývoji nových typů textilií. Odborníky budou zajímat chytré textilie anebo materiály, které jsou schopné se samy opravovat, či takové, které dovedou odpuzovat všudypřítomný a velmi nepříjemný měsíční prach.

Nové skafandry pro dobývání Měsíce

Vše nasvědčuje tomu, že po dlouhých 50 letech konečně začíná nové dějství objevování a dobývání Měsíce a Evropa chce být u toho. Budoucí mise na Měsíc mají zahrnovat budování trvalých základen. Týmy astronautů budou potřebovat vhodné skafandry, které bude možné používat častěji a po delší dobu, než tomu bylo u skafandrů dávných misí Apollo.

TIP: Boeing vyvinul nové stylové skafandry pro své vesmírné mise

A co všechna by měl nový evropský skafandr zvládnout? Především musí být schopen ochránit astronauty před extrémními teplotními výkyvy od plus 120 °C do mínus 170 °C minimálně po dobu 2 500 hodin. Musí také astronautům zajistit stabilní vnitřní teplotu a odolat radiaci slunečního záření, před kterou povrch Měsíce nechrání atmosféra. Musí také vydržet mechanické narušování ostrými horninami, zajistit ochranu proti statické elektřině a elektromagnetickým polím. Skafandr rovněž musí být netoxický, nehořlavý a nepropustný pro vodu a další kapaliny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: ESA / RegoLight, visualisation: Liquifer Systems Group, 2018

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907