Příprava na akci: ESA hledá nejvhodnější materiály pro lunární skafandry

Evropa míří na Měsíc a připravuje skafandry nové generace pro budoucí týmy astronautů

18.02.2019 - Stanislav MihulkaNa Měsíc se chystají i Evropané, budou ale potřebovat vhodné skafandry. Evropská vesmírná agentura ESA proto nedávno uzavřela kontrakt se společností Comex, výrobcem barev a odolných materiálů, a zahájila tím dvouletý projekt Pextex. Jeho cílem je vyhledat a otestovat nejvhodnější materiály a textilie pro budoucí evropské mise na Měsíc.

Projekt Pextex má navazovat na již existující kosmické skafandry, očekává se ale, že dojde i k vývoji nových typů textilií. Odborníky budou zajímat chytré textilie anebo materiály, které jsou schopné se samy opravovat, či takové, které dovedou odpuzovat všudypřítomný a velmi nepříjemný měsíční prach.

Nové skafandry pro dobývání Měsíce

Vše nasvědčuje tomu, že po dlouhých 50 letech konečně začíná nové dějství objevování a dobývání Měsíce a Evropa chce být u toho. Budoucí mise na Měsíc mají zahrnovat budování trvalých základen. Týmy astronautů budou potřebovat vhodné skafandry, které bude možné používat častěji a po delší dobu, než tomu bylo u skafandrů dávných misí Apollo.

TIP: Boeing vyvinul nové stylové skafandry pro své vesmírné mise

A co všechna by měl nový evropský skafandr zvládnout? Především musí být schopen ochránit astronauty před extrémními teplotními výkyvy od plus 120 °C do mínus 170 °C minimálně po dobu 2 500 hodin. Musí také astronautům zajistit stabilní vnitřní teplotu a odolat radiaci slunečního záření, před kterou povrch Měsíce nechrání atmosféra. Musí také vydržet mechanické narušování ostrými horninami, zajistit ochranu proti statické elektřině a elektromagnetickým polím. Skafandr rovněž musí být netoxický, nehořlavý a nepropustný pro vodu a další kapaliny.

  • Zdroj textu

    ESA

  • Zdroj fotografií

    ESA / RegoLight, visualisation: Liquifer Systems Group, 2018


Další články v sekci