Příprava na akci: ESA hledá nejvhodnější materiály pro lunární skafandry

18.02.2019 - Stanislav Mihulka

Evropa míří na Měsíc a připravuje skafandry nové generace pro budoucí týmy astronautů

<p>Jak asi budou vypadat evropské lunární skafandry?</p>

Jak asi budou vypadat evropské lunární skafandry?


Reklama

Na Měsíc se chystají i Evropané, budou ale potřebovat vhodné skafandry. Evropská vesmírná agentura ESA proto nedávno uzavřela kontrakt se společností Comex, výrobcem barev a odolných materiálů, a zahájila tím dvouletý projekt Pextex. Jeho cílem je vyhledat a otestovat nejvhodnější materiály a textilie pro budoucí evropské mise na Měsíc.

Projekt Pextex má navazovat na již existující kosmické skafandry, očekává se ale, že dojde i k vývoji nových typů textilií. Odborníky budou zajímat chytré textilie anebo materiály, které jsou schopné se samy opravovat, či takové, které dovedou odpuzovat všudypřítomný a velmi nepříjemný měsíční prach.

Nové skafandry pro dobývání Měsíce

Vše nasvědčuje tomu, že po dlouhých 50 letech konečně začíná nové dějství objevování a dobývání Měsíce a Evropa chce být u toho. Budoucí mise na Měsíc mají zahrnovat budování trvalých základen. Týmy astronautů budou potřebovat vhodné skafandry, které bude možné používat častěji a po delší dobu, než tomu bylo u skafandrů dávných misí Apollo.

TIP: Boeing vyvinul nové stylové skafandry pro své vesmírné mise

A co všechna by měl nový evropský skafandr zvládnout? Především musí být schopen ochránit astronauty před extrémními teplotními výkyvy od plus 120 °C do mínus 170 °C minimálně po dobu 2 500 hodin. Musí také astronautům zajistit stabilní vnitřní teplotu a odolat radiaci slunečního záření, před kterou povrch Měsíce nechrání atmosféra. Musí také vydržet mechanické narušování ostrými horninami, zajistit ochranu proti statické elektřině a elektromagnetickým polím. Skafandr rovněž musí být netoxický, nehořlavý a nepropustný pro vodu a další kapaliny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: ESA / RegoLight, visualisation: Liquifer Systems Group, 2018

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907