Přistání Opportunity na Marsu

Rover Opportunity -<p>Opportunity je druhou z dvojice planetárních sond programu Mars Exploration Rover americké agentury NASA, která měla za úkol přistát na Marsu a provádět geologický průzkum povrchu.</p>
Rover Opportunity -

Opportunity je druhou z dvojice planetárních sond programu Mars Exploration Rover americké agentury NASA, která měla za úkol přistát na Marsu a provádět geologický průzkum povrchu.

25 . 1 . 2004

Reklama

Tři týdny po svém dvojčeti Spiritu přistál na Marsu i robot Opportunity, oproti Spiritu však na opačné straně planety. Stejně jako Spirit měl i Opportunity pracovat asi tři měsíce, funguje přesto dodnes a v létě 2014 se vyšplhal na první příčku pomyslného žebříčku průzkumných strojů, co se týče vzdálenosti uražené po povrchu cizího kosmického tělesa. Aktuálně má rover na svém kontě 45,16 km, jeho budoucnost je ale nejistá.

Rover se odmlčel 10. června 2018, kdy jej zasáhla obří prachová bouře, která zuřila na Marsu. Přes počáteční optimismus inženýrů NASA se do dnešního dne nepodařilo s roverem navázat spojení. NASA se nicméně stále pokouší s roverem spojit. Od posledního kontaktu inženýři odeslali přes rádiových 600 povelů, zatím ale bez kýženého výsledku.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907