Tři týdny po svém dvojčeti Spiritu přistál na Marsu i robot Opportunity, oproti Spiritu však na opačné straně planety. Stejně jako Spirit měl i Opportunity pracovat asi tři měsíce, funguje přesto dodnes a v létě 2014 se vyšplhal na první příčku pomyslného žebříčku průzkumných strojů, co se týče vzdálenosti uražené po povrchu cizího kosmického tělesa. Aktuálně má rover na svém kontě 45,16 km, jeho budoucnost je ale nejistá.
Rover se odmlčel 10. června 2018, kdy jej zasáhla obří prachová bouře, která zuřila na Marsu. Přes počáteční optimismus inženýrů NASA se do dnešního dne nepodařilo s roverem navázat spojení. NASA se nicméně stále pokouší s roverem spojit. Od posledního kontaktu inženýři odeslali přes rádiových 600 povelů, zatím ale bez kýženého výsledku.
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)