Příští sluneční bouře by mohla přinést internetovou apokalypsu, varuje vědkyně

Naše závislost na moderních technologiích a internetu se každým rokem zvyšuje. Jsme připraveni na jejich nenadálý výpadek? Otázkou totiž není, jestli taková událost nastane, ale kdy k ní dojde...

10.09.2021 - Martin Reichman



Koronavirová pandemie nám v plné nahotě ukázala, jak je lidstvo zranitelné vůči globálním hrozbám. „Pandemie koronaviru ukázala, jak jsme zranitelní a zoufale nepřipravení. Pro globální hrozby neexistuje žádný protokol nebo plán,“ prohlásila na nedávné konferenci SIGCOMM 2021, věnované datové komunikaci, Sangeetha Abdu Jyothiová – odborná asistentka počítačových věd na Kalifornské univerzitě v Irvine. Vědkyně při svém vystoupení poukázala na další slabé místo dnešní civilizace – odolnost datových sítí a internetu. Ty jsou podle ní ohrožené slunečními bouřemi.

Internetová apokalypsa

Skutečně silné sluneční bouře, mající přímý dopad na život na Zemi, jsou naštěstí vzácné. Podle Abdu Jyothiové je pravděpodobnost, že nás zasáhne silná sluneční bouře, mezi 1,6 % až 12 % za desetiletí. V nedávné historii byly zaznamenány pouze dvě takové bouře – jedna v roce 1859 a druhá v roce 1921

V září roku 1859 byla v důsledku geomagnetické bouře spojené s vůbec první pozorovanou sluneční erupcí ovlivněna telegrafní síť ve Spojených státech: očití svědkové popisovali jiskry sršící z telegrafních sloupů, spojení fungovalo i bez baterií, některé operátory výboje popálily. V květnu 1921 se zastavila městská železnice v New Yorku, neboť od telegrafu vyhořela řídicí věž.

Největší problém však představují indukované proudy pro rozvodné a datové sítě. Způsobují přepětí, vyvolávají automatické odpojování přetížených segmentů sítě a mohou vést až ke kaskádnímu kolapsu sítě na velkém území.

V březnu roku 1989 zkolabovala v souvislosti se zvýšenou sluneční aktivitou rozvodná síť v kanadském Québecu. Rozpad sítě zásobující elektřinou šest milionů lidí trval pouhých 90 sekund. Za necelé dvě minuty nesvítila v Québecu jediná žárovka a tento stav – blackout – trval dlouhých devět hodin. V tutéž chvíli bylo v rozvodných sítích na území Spojených států zaznamenáno na dvě stě různě závažných problémů. Problémy registrovala i Velká Británie a Švédsko. O těchto dob se naše závislost na energetické a datové infrastruktuře výrazně zvýšila.

Až přijde bouře...

Dobrou zprávou je, že i silná sluneční bouře by zřejmě nemusela představovat vážné problémy pro místní a regionální datové přípojky. Optické kabely jsou vůči geomagneticky indukovanými proudy odolné. Problém by se podle Abdu Jyothiové ale mohl týkat podmořských datových kabelů, spojujících jednotlivé kontinenty. Ty jsou vybavené zesilovači optického signálu, které by indukované proudy mohly poškodit nebo i zničit. 

„Výrony koronální hmoty tvoří na zemském povrchu indukované proudy pomocí elektromagnetické indukce. A v závislosti na síle konkrétního výronu se v extrémních případech může stát, že indukovaný proud zasáhne a poškodí dálkové kabely,“ uvádí zpráva Jyothiové. Pokud by v určité oblasti selhal větší počet podmořských kabelů, mohly by být od sebe odříznuty celé kontinenty, varuje vědkyně. A jaká doporučení navrhuje? Podmořské datové kabely by podle ní měly být umístěné v nižších zeměpisných šířkách blízko rovníku, neboť oblasti, které leží blíže k zemským pólům, jsou dopady bouří ohroženy výrazně více.

TIP: Pořádná rána: Slunce odpálilo nejsilnější erupci za poslední tři roky 

„Ekonomické dopady jednodenního výpadku internetu v USA se odhadují na více než 7 miliard dolarů,“ píše Abdu Jyothiová ve své zprávě. „Co když síť zůstane nefunkční několik dní nebo dokonce měsíců?“ Pokud to nechceme zjistit, měli by podle ní provozovatelé sítí začít brát hrozbu extrémního slunečního počasí skutečně vážně. Na reakci totiž příliš času mít nebudeme – devastující následky sluneční bouře dorazí k Zemi během zhruba 13 hodin. Strašák mohutné geomagnetické bouře srovnatelné s americkou událostí z roku 1859 stále visí ve vzduchu. Odborníci upozorňují, že otázkou není, jestli se taková událost zopakuje, ale kdy k ní dojde...


Další články v sekci