Příští týden se přiblíží k Zemi dvě komety: Takhle vypadá první z nich

18.03.2016 - Martin Reichman


Reklama

Konec března je ve znamení zářivých komet – již 21. března se k Zemi přiblíží první vlasatice - 252P/Linear prolétne ve vzdálenosti 5,3 milionu kilometrů od Země, tedy přibližně 14× dál, než činí vzdálenost k Měsíci.

Druhou kometou je P/2016 BA14 (Pan-STARRS), která mine Zemi v ještě menší vzdálenosti - 22. března ji bude od Země dělit 3,5 milionu kilometrů, tedy asi 9 vzdáleností k Měsíci. Znamená to, že průlet komety P/2016 BA14 bude v pozorované historii třetím nejtěsnějším průletem komety.

Ani jedna z komet ale nebude pozorovatelná bez odpovídající výbavy, pokud tedy chcete tyto vesmírné cestovatelky spatřit na vlastní oči, vydejte se v uvedených dnech do nejbližší hvězdárny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Justin Tilbrook (Astronomical Society of South Australia)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907