Příští týden se přiblíží k Zemi dvě komety: Takhle vypadá první z nich

18.03.2016 - Martin Reichman


Reklama

Konec března je ve znamení zářivých komet – již 21. března se k Zemi přiblíží první vlasatice - 252P/Linear prolétne ve vzdálenosti 5,3 milionu kilometrů od Země, tedy přibližně 14× dál, než činí vzdálenost k Měsíci.

Druhou kometou je P/2016 BA14 (Pan-STARRS), která mine Zemi v ještě menší vzdálenosti - 22. března ji bude od Země dělit 3,5 milionu kilometrů, tedy asi 9 vzdáleností k Měsíci. Znamená to, že průlet komety P/2016 BA14 bude v pozorované historii třetím nejtěsnějším průletem komety.

Ani jedna z komet ale nebude pozorovatelná bez odpovídající výbavy, pokud tedy chcete tyto vesmírné cestovatelky spatřit na vlastní oči, vydejte se v uvedených dnech do nejbližší hvězdárny.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Justin Tilbrook (Astronomical Society of South Australia)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pavouci skákavky druhu Euophrys omnisuperstes obývají oblasti okolo 6 700 m n. m., a jsou tak nejvýše žijícími zvířaty na světě.

Zajímavosti

Dort Pavlova získal jméno podle křehké baletky.

Historie

Během tří týdnů se nedotčený prales mění v toxickou bažinu. Za jeden měsíc dokážou kopáči zlikvidovat prales o rozloze tří fotbalových hřišť.

Příroda

Jedním z posledních návštěvníků komety byla úspěšná sonda Rosetta

 

Vesmír

Redlichia, královna kambrijského oceánu

Věda

<p>Totorový ostrov má „životnost“ zhruba dvacet let – postupné opravy jej však udrží na hladině takřka nekonečně dlouho.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907