Problém na oběžné dráze: Skafandry v šatníku ISS jsou už za zenitem

04.05.2017 - Stanislav Mihulka

Skafandry NASA už dávno vyšly z módy a ještě ke všemu jich začíná být nedostatek

Skafandr NASA -<p>Astronaut Joseph Tanner během výstupu do kosmického prostoru</p>
Skafandr NASA -

Astronaut Joseph Tanner během výstupu do kosmického prostoru


Reklama

Šatník astronautů NASA na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS nevypadá moc dobře. Skafandry pro výstup do kosmického prostoru jsou už opravdu za zenitem. Přitom potrvá ještě celé roky, než bude k dispozici nová generace skafandrů.

K tomu dospěla nedávná zpráva NASA, která hodnotila stav skafandrů Extravehicular Mobility Units (EMU). To jsou jediné skafandry, které se na ISS používají k výstupům do vesmíru.

Ze zprávy vyplývá, že v tuto chvíli je na oběžné dráze k dispozici 11 funkčních skafandrů z původních 18. Podle odborníků je to problém, protože skafandry nemusejí vystačit do odstavení ISS, které je plánované na rok 2024.

Skafandry z roku 1974

Smutné je, že zmíněné skafandry již překročily svoji plánovanou životnost o 15 let. Prošly sice řadou úprav a individuálních vylepšení, to ale nemění nic na tom, že jde o skafandry původně vyvinuté již v roce 1974, které se poprvé dostaly do vesmíru v roce 1981.

TIP: Boeing vyvinul nové stylové skafandry pro své vesmírné mise

NASA má tedy opět další závažný problém, i když v minulých letech agentura utratila téměř 200 milionů dolarů (téměř 5 miliard Kč) na tři projekty vývoje skafandru. Jeho řešení nebude možné příliš odkládat, zvlášť pokud bude životnost ISS nakonec ještě dále prodloužena do roku 2028.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907