Proč se umístění kulových a otevřených hvězdokup v Galaxii liší?

23.07.2022 - Michal Švanda

Zatímco otevřené hvězdokupy se vyskytují v disku Galaxie, jejich kulové protějšky tvoří součást galaktického hala. Čím je tento rozdíl způsobený?

<p>Otevřená hvězdokupa <strong>NGC 2547</strong> (vlevo) obsahuje mladé, jasné hvězdy staré zhruba 30 milionů let. Kulová hvězdokupa <strong>47 Tucanae</strong> (NGC 104) obsahuje miliony hvězd starých zhruba 13 miliard let. <em>(foto: ESO + ESO, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Otevřená hvězdokupa NGC 2547 (vlevo) obsahuje mladé, jasné hvězdy staré zhruba 30 milionů let. Kulová hvězdokupa 47 Tucanae (NGC 104) obsahuje miliony hvězd starých zhruba 13 miliard let. (foto: ESO + ESO, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Zatímco otevřené hvězdokupy se vyskytují v disku Galaxie, jejich kulové protějšky tvoří součást galaktického hala. Kromě toho panuje mezi oběma skupinami ještě jeden podstatný rozdíl: Zatímco kulové hvězdokupy typicky obsahují statisíce i miliony extrémně starých stálic a jsou gravitačně velmi stabilní, otevřené hvězdo­kupy sestávají převážně ze stovek až tisíců mladých členek a přílišnou stabilitou nevynikají. 

TIP: Jak vznikají galaktické slapové ohony?

V diskových galaxiích se přitom plyn – zejména ten molekulový – vyskytuje téměř výhradně v disku, zatímco v kulovitém halu jej prakticky nenajdeme. Hvězdy tudíž vznikají pouze v disku: Z molekulových mračen se utvářejí hierarchickým kolapsem ve skupinách, a formují tak právě otevřené hvězdokupy. Naproti tomu členky kulových hvězdokup se rodily v dobách vzniku samotné Galaxie, kdy ještě neměla tolik vyvinutý diskový tvar. Plynu bylo tenkrát víc, nová hvězdná uskupení byla bohatší a za dobu své existence se gravitačně stabilizovala.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907