Proč ve vesmíru neslyšíme zvuk?

08.05.2016 - Michal Švanda


Reklama

Pojem „zvuk“ nepředstavuje nic abstraktního, ale má svůj přesný fyzikální základ. Jedná se o kmitavé pohyby prostředí, jež směřují z jednoho bodu do druhého – mluvíme o tzv. zvukové vlně. Zvuk je pak směsicí zvukových vln o různých frekvencích a vlnových délkách a v daném prostředí se šíří určitou typickou rychlostí – rychlostí zvuku.

TIP: Žádné vesmírné ticho! Poslechněte si jak zní Uran, Saturn a další planety

Zvuk se přenáší vzduchem, vodou i třeba železnou kolejnicí, ovšem nikoliv kosmickým prostorem, neboť ten je prázdný. Neexistuje v něm tedy prostředí, kde by se mohly zvukové vlny šířit. V okolí Země se v krychli o hraně 1 cm nachází v průměru jen několik částic, zatímco ve stejně velké krychli pozemské atmosféry při hladině moře je jich řádově 1019. Pokud se tudíž rozkmitá částice na Zemi, vyskytne se vždy kolem dostatečné množství „sousedek“, které mohou vzruch přenést dál. V kosmickém prostoru však jednotlivé částice dělí příliš velká vzdálenost, a zvuk se proto šířit nemůže.  

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 9/2015

  • Zdroj fotografií: TestTubeDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907