Proč ve vesmíru neslyšíme zvuk?

08.05.2016 - Michal Švanda


Reklama

Pojem „zvuk“ nepředstavuje nic abstraktního, ale má svůj přesný fyzikální základ. Jedná se o kmitavé pohyby prostředí, jež směřují z jednoho bodu do druhého – mluvíme o tzv. zvukové vlně. Zvuk je pak směsicí zvukových vln o různých frekvencích a vlnových délkách a v daném prostředí se šíří určitou typickou rychlostí – rychlostí zvuku.

TIP: Žádné vesmírné ticho! Poslechněte si jak zní Uran, Saturn a další planety

Zvuk se přenáší vzduchem, vodou i třeba železnou kolejnicí, ovšem nikoliv kosmickým prostorem, neboť ten je prázdný. Neexistuje v něm tedy prostředí, kde by se mohly zvukové vlny šířit. V okolí Země se v krychli o hraně 1 cm nachází v průměru jen několik částic, zatímco ve stejně velké krychli pozemské atmosféry při hladině moře je jich řádově 1019. Pokud se tudíž rozkmitá částice na Zemi, vyskytne se vždy kolem dostatečné množství „sousedek“, které mohou vzruch přenést dál. V kosmickém prostoru však jednotlivé částice dělí příliš velká vzdálenost, a zvuk se proto šířit nemůže.  

 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 9/2015

  • Zdroj fotografií: TestTube

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907