Prokletí čistoty: Přílišné uklízení vede ke vzniku rezistentního prachu

19.12.2018 - Stanislav Mihulka

Látky z čisticích prostředků podporují výskyt rezistentních mikrobů v prachu kolem nás


Reklama

O mikrobech rezistentních vůči antibiotikům slyšel už asi každý. Ale rezistentní prach? Výmysl to není. Oproti běžným představám není prach jenom mrtvý, ale nemalá část prachu všude kolem nás jsou vlastně živé organismy.

Američtí vědci nedávno zjistili, že v prachu je velmi běžná antibakteriální látka triclosan, která je součástí čisticích prostředků, mnoha kosmetických výrobků, a také celé řady běžných spotřebních výrobků. Problém je v tom, že přítomnost triclosanu vede ke zvyšování počtu mikrobů, které jsou rezistentní vůči antibiotikům. Tak vzniká rezistentní a tudíž nebezpečný prach.

TIP: Zajímavý bonus: Kojení potlačuje rezistentní bakterie u kojenců

Vědci to zjistili během výzkumu prachu ze 42 tělocvičných zařízení v oblasti amerického Severozápadu. Využili toho, že se tam lidé při cvičení často dotýkají podlahy a vybavení, a cvičenci zároveň vzhledem ke slušnému vychování používají antibakteriální ubrousky, jimiž si utírají své okolí před cvičením i po něm. Odborníci se domnívají, že bychom se měli vzdát příliš účinných antimikrobiálních prostředků a mýt si ruce běžným mýdlem vodou. To by prý mělo proti rezistentnímu prachu zabrat.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Northwestern University

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907