Proti invazním rybkám budou bojovat robotičtí okounci

Do gambusií komářích vkládali odborníci velké naděje. Měly nám pomoci v boji proti malárii a dalším nemocem přenášených komáry. Bohužel se ukázalo, že všechno je jinak – dnes bojujeme s přemnoženými gambusiemi a nasazujeme proti nim robotické ryby

22.12.2021 - Stanislav Mihulka



Tragický příběh živorodky gambusie komáří (Gambusia affinis) ukazuje, jak se může zvrtnout nepovedený „biologický boj“. Gambusie je nepříliš pohledná rybka z jihu USA, o které se odborníci původně domnívali, že dovede zlikvidovat celé populace komárů. V rámci boje proti malárii a dalším chorobám přenášeným komáry, byly gambusie s velkou slávou vypouštěny v řadě zemí světa.

Bohužel se poměrně záhy ukázalo, že komáry často likvidují jen o něco lépe než původní druhy ryb a s malárií moc nepomohou. Zato se skvěle množí a úspěšně se šíří. Stal se z nich velmi nebezpečný invazní druh, který ohrožuje místní ryby a další vodní živočichy. Gambusie bývají vůči jiným druhům velice agresivní a terorizují je okusováním ploutví. Často to končí tím, že ryby nebo pulci s okousanými ploutvemi zahynou hlady. Gambusie si také rády smlsnou na jikrách ryb nebo vajíčkách žab.

Robot proti vetřelci

Boj s gambusiemi je svízelný. Jejich lov, například s pomocí sítí, je časově náročný a málo efektivní. Další tradiční metody rovněž selhávají. Mezinárodní tým vědců proto nabízí pozoruhodné řešení s robotickými okounky. Okounek pstruhový je dravá ryba a přirozený predátor gambusií. Jeho introdukce do oblastí zamořených gambusiemi by ale nemusela dopadnout šťastně a mohla by vést k další ekologické katastrofě.

TIP: Vypouštěné zlaté rybičky devastují ekosystémy amerických jezer

Proto vědci vyvinuli robotického okounka, který se nemnoží a nemůže tudíž ohrozit ekosystémy. Robotický okounek se gambusiemi pochopitelně neživí. Gambusie to ale nevědí a umělý okounek je dokáže pořádně vyděsit. A kupodivu to stačí. Jak ukazují experimenty, když se ve vodě s gambusiemi prohánějí robotičtí okounci, invazní rybky jsou stresované, méně útočí na původní živočichy, ztrácejí hmotnost a méně se množí. Do budoucna by se tak robotičtí okounci mohli stát zajímavými pomocníky ochrany přírody.


Další články v sekci