Protohvězdu v souhvězdí Hada obklopuje chaotické magnetické pole

27.06.2017 - Stanislav Mihulka

Magnetické pole rodící se hvězdy je jako extravagantně rozcuchaný účes

Magnetické pole protohvězdy -<p>Zašmodrchané magnetické pole rodící se hvězdy Ser-emb 8</p>
Magnetické pole protohvězdy -

Zašmodrchané magnetické pole rodící se hvězdy Ser-emb 8


Reklama

Vědci pozorovali velice mladou protohvězdu a jako první zmapovali magnetické pole, které ji obklopuje. Podle nich mohla podobně vypadat i vznikající Sluneční soustava před 4 a půl miliardami let.

Astronom Charles L. H. Hull z centra Harvard-Smithsonian Center for Astrophysicsv Cambridge a jeho kolegové k pozorování využili radioteleskopy soustavy ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) v Chile. Zamířili je na protohvězdu Ser-emb 8 ze souhvězdí Hada, která je od nás vzdálená asi 1 400 světelných let.

Rozcuchané magnetické pole

Ser-emb 8 je hvězda, kterou právě pozorujeme ve stádiu zrodu. Hroutící se mračno kosmického materiálu je zkoncentrované natolik, že se v něm může zažehnout hvězdná termonukleární reakce.

TIP: Radioteleskopy ALMA vystopovaly dramatický hvězdný ohňostroj

Radioteleskopy ale ALMA přinesly jeden nečekaný obrázek. Protohvězdu obklopuje magnetické pole, které je mnohem méně intenzivní a méně uspořádané, než si odborníci u protohvězdy představovali. Jeho siločáry jsou chaoticky zašmodrchané a připomínají tak extravagantní účes.

 

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: D. Berry/NRAO/AUI/NSF

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907