První krevní test myokarditidy pomůže pacientům s touto záludnou chorobou

28.11.2022 - Stanislav Mihulka

Britští odborníci věří, že se jim jako prvním na světě podařilo vyvinout krevní test na myokarditidu. K dispozici by mohl být do dvou let.

<p>Nový krevní test odhalí přítomnost speciálních krvinek, které se podílejí na zánětlivých procesech v srdci. <em>(foto: Pixabay, CC0)</em></p>

Nový krevní test odhalí přítomnost speciálních krvinek, které se podílejí na zánětlivých procesech v srdci. (foto: Pixabay, CC0)


Reklama

Britští odborníci objevili nový biomarker, jehož přítomnost v krvi signalizuje, že dotyčný člověk trpí myokarditidou. Jejich objev by měl vést k vývoji rychlého testu, který by významně usnadnil diagnózu této nebezpečné a někdy i smrtící, obtížně rozpoznatelné nemoci.

Myokarditida je zánět srdeční svaloviny, který se nejčastěji objevuje jako komplikace infekčního onemocnění, bakteriálního i virového. Může vést k selhání srdce a v některých případech i ke smrti pacienta. Problém je v tom, že projevy myokarditidy jsou velice různorodé a zároveň nespecifické. Mohou to být bolesti na hrudi, horečky, arytmie, nevolnosti, otoky, dýchavičnost a další. Není těžké je zaměnit s infarktem myokardu a řadou dalších chorob.

Obtížná diagnostika zánětu srdce

Dnešní diagnostické nástroje, které lékaři používají při vyšetření pacientů s podobnými příznaky, jako je rentgen, magnetická rezonance nebo třeba EKG, bohužel nejsou pro zjištění myokarditidy příliš vhodné. Používají se také testy na přítomnost zánětu, ty jsou ale příliš obecné a neukáží přímo na srdce. Zlatým standardem v diagnostice myokarditidy je tak biopsie srdeční tkáně, která se ale z pochopitelných důvodů využívá jen vzácně.

Nový test se zaměřuje na přítomnost speciálních bílých krvinek v krvi vyšetřovaného pacienta. Jde o tzv. cMet T lymfocyty, které se podle všeho účastní zánětlivých procesů při myokarditidě. Britský tým potvrdil účinnost tohoto testu v experimentu, prozatím ale jen s malou skupinou 34 pacientů s myokarditidou.

TIP: Nový a jednoduchý krevní test odhalí poranění mozku za pár minut

Jsme přesvědčeni, že tento test myokarditidy by se mohl stát jednoduchou a užitečnou  součástí rutinních krevních testů při vyšetřeních,“ uvádí Federica Marelli-Berg z Univerzity královny Marie v Londýně. „Až naše výsledky potvrdíme v rozsáhlejší studii, měl by se test brzy dostat do klinické praxe.“ Pokud nedojde k problémům v následujících studiích, měl by být tento test k dispozici během jednoho či dvou let.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907