Reklama


První krůčky! Prototyp kosmické lodi Starship má za sebou první skok

10.04.2019 - Stanislav Mihulka

Prototyp Starhopper úspěšně absolvoval test s jedním motorem Raptor. Brzy má přijít další test s trojicí motorů

<p>Budoucí kosmická loď Starship</p>

Budoucí kosmická loď Starship


Reklama

Americká soukromá společnost SpaceX Elona Muska nedávno poprvé vyzkoušela motor Raptor přímo na prototypu nové kosmické lodi Starship, označované jako „Starhopper“. Ve středu 3. dubna (2019) Starhopper poprvé zažehl nainstalovaný motor a vznesl se do výšky. Prototyp byl během testu připojený na záchytném kabelu. Skok Starhopperu nebyl moc velký a celý test trval jen necelou minutu. Důležité ale je, že vše proběhlo přesně podle plánu, což na Twitteru potvrdil i Elon Musk.

Prototyp Starhopper

Úkolem prototypu Starhopper je otestovat technologie, které pak budou využívat pokročilejší verze kosmické lodi Starship. Ve finální verzi má jít o kosmickou loď pro 100 lidí, která zamíří do hlubin vesmíru. V takovém případě bude loď Starship vynášet do vesmíru mohutný a opakovaně použitelný raketový stupeň Super Heavy. Ten by měl poprvé letět s některou z verzí lodi Starship již v roce 2020, i když odborníci považují tento termín ze nepříliš realistický.

TIP: Možná už tento týden! SpaceX připravuje první let prototypu Starship Hopper

Při prvním skoku měl prototyp Starhopper ke svému pohonu jediný motor. Ještě během dubna je ale v plánu další test, při kterém bude osazený dalšími dvěma motory Raptor. Podle dřívějších vyjádření Elona Muska to naznačuje, že už se blíží suborbitální lety. Obyvatelé texaské osady Boca Chicca Village se tak zjevně mají na co těšit, a celý svět s nimi.

  • Zdroj textu:

    ILF Science

  • Zdroj fotografií: SpaceX / Flickr

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lovci mamutů se vyhýbali studeným jeskyním – naopak si stavěli teplé domy, kde mohli chodit polonazí.

Zajímavosti

Jed vylučovaný ropuchou coloradskou, která dorůstá až do délky 19 centimetrů a živí se mimo jiné i malými hlodavci, způsobuje intenzivní psychedelické stavy.

Věda

Škola má být zábava

A pokud není, zábavná by měla být alespoň cesta do ní. Není pochyb, že mladí studenti z nejmenovaného místa v Súdánu si vzrušení na rozbitých silnicích užijí až až. Jedna z nejchudších zemí subsaharské Afriky přesto úspěšně bojuje s negramotností: za posledních deset let se podařilo do škol dostat o třetinu více dětí. Nyní dostane základní vzdělání alespoň 80 % z nich.

Revue

Ultrafialové ultra hluboké pole z roku 2014

Vesmír

Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.

Válka

Římský palác Farnese na dobové rytině. Takhle mohl vypadat, když si ho chodil prohlížet Ferdinand August na své druhé kavalírské cestě.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907