První krůčky! Prototyp kosmické lodi Starship má za sebou první skok

10.04.2019 - Stanislav Mihulka

Prototyp Starhopper úspěšně absolvoval test s jedním motorem Raptor. Brzy má přijít další test s trojicí motorů

<p>Budoucí kosmická loď Starship</p>

Budoucí kosmická loď Starship


Reklama

Americká soukromá společnost SpaceX Elona Muska nedávno poprvé vyzkoušela motor Raptor přímo na prototypu nové kosmické lodi Starship, označované jako „Starhopper“. Ve středu 3. dubna (2019) Starhopper poprvé zažehl nainstalovaný motor a vznesl se do výšky. Prototyp byl během testu připojený na záchytném kabelu. Skok Starhopperu nebyl moc velký a celý test trval jen necelou minutu. Důležité ale je, že vše proběhlo přesně podle plánu, což na Twitteru potvrdil i Elon Musk.

Prototyp Starhopper

Úkolem prototypu Starhopper je otestovat technologie, které pak budou využívat pokročilejší verze kosmické lodi Starship. Ve finální verzi má jít o kosmickou loď pro 100 lidí, která zamíří do hlubin vesmíru. V takovém případě bude loď Starship vynášet do vesmíru mohutný a opakovaně použitelný raketový stupeň Super Heavy. Ten by měl poprvé letět s některou z verzí lodi Starship již v roce 2020, i když odborníci považují tento termín ze nepříliš realistický.

TIP: Možná už tento týden! SpaceX připravuje první let prototypu Starship Hopper

Při prvním skoku měl prototyp Starhopper ke svému pohonu jediný motor. Ještě během dubna je ale v plánu další test, při kterém bude osazený dalšími dvěma motory Raptor. Podle dřívějších vyjádření Elona Muska to naznačuje, že už se blíží suborbitální lety. Obyvatelé texaské osady Boca Chicca Village se tak zjevně mají na co těšit, a celý svět s nimi.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ILF Science

  • Zdroj fotografií: SpaceX / Flickr

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907