Zábavné experimenty odhalily, že si i čmeláci rádi hrají – dobrovolně a s nadšením, bez vidiny odměny
S hmyzem máme na první pohled jen máloco společného. Ale zdání podle všeho klame. Vědci studující chování hmyzu již nějakou dobu upozorňují, že hmyz se ve skutečnosti podobá savcům a dalším obratlovcům, někdy až nečekaným způsobem. Potvrzuje to i nový výzkum týmu, který vedli odborníci britské Univerzity královny Marie v Londýně.
Samadi Galpayageová a její kolegové uspořádali sérii nepochybně zábavných experimentů s čmeláky, v nichž testovali hypotézy o jejich chování. Experimentů se zúčastnilo celkem 45 čmeláků. Brundibáři se pohybovali v prostoru, kde se mohli přímou cestou dostat k potravě, nebo mohli zvolit odbočku, která vedla k „hřišti“ s dřevěnými kuličkami. Závěry výzkumu zveřejnil v polovině října časopis Animal Behaviour.
Ukázalo, že čmeláci velmi často volí odbočku na hřiště, i když k tomu nemají žádný očividný důvod. Tedy kromě toho, že je baví si hrát s kuličkami. Pozoruhodné bylo, jak se jednotliví čmeláci liší ve své hravosti. Někteří si s kuličkami hráli jen jednou nebo párkrát, zatímco jeden ze čmeláků navštívil hřiště celkem 117krát!
Výzkum potvrdil, že si čmeláci hrají s kuličkami ve většině případů opakovaně, aniž by k tomu byli předem cvičeni a aniž by za to dostávali jakoukoliv odměnu. Dělají to dobrovolně a spontánně, podle všeho jen pro zábavu. Čměláci si podle všeho dovedou hrát velmi podobně jako zvířata, u kterých se takové chování podařilo zdokumentovat – například savci nebo třeba ptáci.
TIP: Šťastné bzučení: Vědci zjistili, že čmeláci mají emoce a nálady
„Je ohromující a také zábavné sledovat čmeláky, jak si hrají,“ líčí Galpayageová. „Znovu a znovu se k nabídnutým hračkám přibližují a manipulují s nimi. Navzdory malému tělu a relativně jednoduché nervové soustavě jsou čmeláci očividně víc, než jenom malé robotické bytosti.“
ZajímavostiPavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)
HistorieZvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of Art, CC0 1.0)
ZajímavostiNejstarší dechový nástroj nalezený v Číně je starý přibližně 10 tisíc let. (foto: Wikimedia Commons, Gary Todd, CC0 1.0)
VálkaRakety Pershing II připravené k odpálení na výcvikové základně Fort Bliss v Texasu, leden 1987. (foto: Wikimedia Commons, The National Archives at College Park, CC0)