Radarové snímky odhalily tisíce doposud neznámých podmořských vulkánů

Radarová satelitní data odhalila okolo 19 tisíc doposud neznámých podmořských vulkánů, které představují výzvu pro řadu vědeckých oborů.

28.04.2023 - Stanislav Mihulka



Dno oceánů je podobně členité a pestré jako souš a podobně jako na pevnině, i na mořském dně představují nejvýraznější a nejzajímavější geologické prvky hory, v tomto případě podmořské. V současnosti je ve vysokém rozlišení zmapovaná jen asi čtvrtina mořského dna (120 milionů čtverečních kilometrů, což je pro srovnání asi trojnásobek celkové plochy Měsíce). Většinu mořského dna sice vědci znají ale jen v hrubých rysech – například o mnoha podmořských geologických útvarech vůbec nevíme.

Pátrání po podmořských horách

Julie Gevorgianová z Kalifornské univerzity v San Diegu s týmem kolegů detailně pátrala po podmořských horách, s využitím radarových satelitních dat snímkujících povrch Země. Satelity pochopitelně „nevidí“ až na dno oceánů, dokážou ale poměrně přesně změřit výšku hladiny oceánů ze změn gravitace odvodit topografii mořského dna.

Na základě satelitních dat vědci vystopovali asi 19 tisíc podmořských hor, z nichž prakticky všechny budou vyhaslé nebo stále aktivní podmořské vulkány. Výsledky jejich úsilí zveřejnil odborný časopis Earth and Space Science.

TIP: Australští odborníci objevili na dně Indického oceánu kus Tolkienova Mordoru

Nově zmapované podmořské hory potěší odborníky z celé řady odvětví. Jsou zajímavé nejen pro geology, ale i například pro těžaře, protože nabízejí spoustu zajímavých minerálů. V mnoha případech hostí unikátní ekosystémy s podivuhodnými živočichy. A velký význam mají i pro specialisty na mořské proudění, které tyto hory díky své velikosti ovlivňují.


Další články v sekci