Radioaktivita vypouštěné vody z Fukušimy je hluboko pod povoleným limitem

Úroveň radioaktivity ve vodě, kterou začalo Japonsko ve čtvrtek vypouštět do moře z poškozené jaderné elektrárny Fukušima, je hluboko pod povolenou normou.

29.08.2023 - Martin Reichman



Společnost TEPCO v pátek oznámila, že rychlé testy vzorků z první dávky vody ukázaly, že proces vypouštění ředěné radioaktivní vody z poškozené jaderné elektrárny Fukušima je bezpečný. Voda je před vypuštěním čištěna pomocí filtračního systému, který odstraňuje většinu nebezpečného materiálu vyjma tritia – izotopu vodíku, jenž se těžko separuje.

„Úroveň radioaktivity ve vzorcích odebraných společností TEPCO je v souladu s prognózami a pod stropem stanoveným Japonskem na 1 500 becquerelů na litr pro tuto konkrétní operaci,“ řekl mluvčí TEPCO Keisuke Macuo. Informace japonského provozovatele elektrárny potvrzuje i zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), která proces vypouštění vody monitoruje.

Tritium je podle vědců pro lidský organismus škodlivé pouze při vysoké koncentraci, což ale podle řady expertů ve Fukušimě nehrozí. Radioaktivní voda je totiž ředěna mořskou vodou, což je ostatně postup používaný nejen v Japonsku, ale i v dalších zemích.

První fáze vypouštění kontaminované vody má trvat asi sedmnáct dnů. Během nich bude z elektrárny uvolněno asi 7 800 metrů krychlových vody obsahující radioaktivní tritium. Dohromady je v elektrárně uloženo asi 1,3 milionu tun radioaktivní vody a celý proces má trvat má trvat 30 až 40 let. Tritium by podle japonských pravidel mělo být ve vypouštěné vodě zředěno na jednu čtyřicetinu jeho povolené koncentrace.

Protesty v Číně i v Soulu

V reakci na vypouštění kontaminované vody zakázala Čína dovoz mořských plodů z Japonska. Mluvčí ministerstva obchodu Shu Jueting označila vypouštění za „extrémně sobecké a nezodpovědné“ a obává se, že kontaminovaná voda „může nepředvídatelným způsobem poškodit globální mořské prostředí.“ Protestní hlasy zní i z Hongkongu a Jižní Koreje.

TEPCONěkteří experti ale poukazují na to, že Čína ze svých jaderných elektráren vypouští vodu s vyšší hladinou tritia, než obsahuje voda z Fukušimy. Například z jaderné elektrárny v čínské provincii Fu-čching je do Tichého oceánu uvolňována voda s třikrát vyšší úrovní tritia, než je plánováno v případě fukušimské elektrárny

„Jaderné elektrárny po celém světě běžně vypouštějí vodu obsahující tritium již více než 60 let a děje se tak bez negativních dopadů na zdraví lidí nebo životní prostředí. Často jde o vyšší koncentrace než ve Fukušimě,“ prohlásil například expert na jadernou energii a čestný docent na Australské národní univerzitě Tony Irwin. V podobném duchu se na sociálních sítích vyjádřila i přední česká expertka Dana Drábová.

Čína ale tvrdí, že tyto případy nelze srovnávat. „Mezi kontaminovanou vodou, která přišla do přímého kontaktu s roztavenými jádry reaktorů při neštěstí v elektrárně Fukušima, a vodou vypouštěnou jadernými elektrárnami za běžného provozu, je zásadní rozdíl,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin. 

Také jaderná elektrárna v jihokorejském městě Pusan vypouští podle dostupných informací vodu s podobnou koncentrací tritia jako čínská elektrárna ve Fu-čchingu.

TIP: Potvrzeno: I 35 let po Černobylu jsou v houbách radioaktivní látky

Některé nevládní ekologické organizace v čele s Greenpeace nicméně tvrdí, že radiologická rizika vody z Fukušimy nebyla dostatečně vyhodnocena. Obavy budí několik ulovených ryb, u kterých byla zjištěna extrémně vysoká koncentrace radioaktivního cesia. V některých případech se jednalo o až 180× vyšší koncentrace, než povolují normy.


Další články v sekci