Radioteleskopy soustavy ALMA vystopovaly nejstarší spirální galaxii

26.05.2021 - Stanislav Mihulka

Astronomové pořídili snímek galaxie, ze které se vyklubala nejstarší známá spirální galaxie v prozkoumaném vesmíru. Vznikla v době, kdy byl vesmír starý jen asi 1,4 miliard let.

<p>Spirální galaxie BRI 1335-0417 na snímku soustavy ALMA. Spirální galaxie BRI 1335-0417 vznikla v době, kdy bylo vesmíru asi 1,4 miliard let</p>

Spirální galaxie BRI 1335-0417 na snímku soustavy ALMA. Spirální galaxie BRI 1335-0417 vznikla v době, kdy bylo vesmíru asi 1,4 miliard let


Reklama

Naše domovská Mléčná dráha je reprezentantem tzv. spirální galaxie. Tento typ galaxií je podle našich současných znalostí tím nejběžnějším – ze všech známých hvězdných ostrovů je 60 až 75 % galaxií spirálních. Galaxie tohoto typu mohou dosahovat velikosti od 30 000 až do 200 000 světelných let a množství jejich členů se pohybuje řádově kolem miliard až stamiliard. Nejstarší spirální galaxie existovaly už před více než 12 miliardami let, a právě jednu takovou se podařilo objevit japonským vědcům.

Takafumi Tsukui z japonské SOKENDAI University a jeho kolegové pořídili snímek galaxie, ze které se posléze vyklubala nejstarší známá spirální galaxie v prozkoumaném vesmíru. Galaxii, která nese označení BRI 1335-0417, detekovaly radioteleskopy chilské soustavy ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).

Rekordně staré galaxie

Stáří této galaxie je úctyhodné. Vznikla v době, kdy byl vesmír starý jen asi 1,4 miliard let. Spirální galaxie přitom představují „pokročilou“ formu galaxie a nejspíš vznikají postupně. Proto je pro odborníky překvapením, že v tak mladém vesmíru existovaly galaxie se spirální strukturou, které jsou podobné galaxiím v dnešním vesmíru.

TIP: Astronomové objevili nejvzdálenější galaxii podobnou Mléčné dráze

Doposud nejstarší známou spirální galaxii objevila rovněž soustava radioteleskopů ALMA, a to v roce 2019. Vznikla asi 2,5 miliardy let po Velkém třesku, tedy zhruba miliardu let po nově objevené galaxii BRI 1335-0417. 

Podle Takafumi Tsukuiho výsledky výzkumu rozšíří naše znalosti o vzniku spirálních galaxií a jejich vývoji do „zralé podoby“, jakou má dnes například Mléčná dráha nebo blízká galaxie v Andromedě. Úplně nejstarší galaxie ovšem nemají spirální strukturu. Rekord stále drží galaxie GNz11, objevená v prosinci 2020, která vznikla asi před 13,4 miliardami let, tedy asi 400 milionů let po Velkém třesku.

Hubbleova klasifikace galaxií

Edwin Hubble zavedl v roce 1936 morfologickou klasifikaci galaxií (tedy podle tvaru), jež se používá dodnes. Amerických astronom ji znázornil jako řadu, která budí dojem vývojové sekvence – poprvé nakreslil to, co dnes známe pod familiárním označením Hubbleova ladička. Vlevo nalezneme eliptické galaxie a uprostřed čočkové, u nichž se sekvence rozšiřuje na dvě větve spirálních objektů, a to bez příčky a s příčkou. Stranou klasifikační řady stojí ještě galaxie nepravidelné, které lze považovat za extrémní typ spirálních hvězdných ostrovů. 

TIP: Vítejte v galaktické zoo: Poznejte nejpodivnější hvězdné ostrovy

Přestože se v důsledku pozice na Hubbleově ladičce označují eliptické galaxie za „rané“ typy, zatímco spirální a nepravidelné za „pozdní“, žádná vývojová sekvence zde neexistuje. Naopak se zdá, že lze snadno vysledovat opačný trend: v raném vesmíru totiž převažovaly typy spirální a nepravidelné, jejichž spojováním neboli galaktickým kanibalismem vznikají výhradně eliptické hvězdné ostrovy. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907