„Raketový“ těžební systém Rocket M obstará vodu na Měsíci

25.06.2021 - Stanislav Mihulka

Budou lunární kolonisté těžit vodu ze zmrzlé měsíční půdy pomocí raketových motorů?


Reklama

Společnost Masten Space Systems vyvíjí robotický těžební rover Rocket M. Pokud uspěje ve tvrdé konkurenci, mohl by jednoho dne těžit vodu na Měsíci pomocí raketových zážehů. Rover využívá půlsekundové pulzy raketového motoru k rozrušení zmrzlé měsíční půdy. Tímto způsobem by získával částice vodního ledu.

Není tajemstvím, že doprava čehokoliv na Měsíc je přímo vražedně drahá. Proto NASA i další hráči, kteří chtějí v následujícím období dobývat Měsíc, usilovně vyvíjejí technologie, které umožní astronautům na Měsíci získávat co nejvíce potřebných surovin z místních zdrojů. Zásadní je především voda, která je nezbytná pro podporu života, pěstování plodin, produkci paliva i pro komfort lunárních kolonistů.

Break the Ice!

Především v oblasti jižního pólu Měsíce by měly být velké zásoby vodního ledu. Otázkou ale je, jak tento led najít a vytěžit ekonomicky přijatelným způsobem. Klíčový problém je tématem soutěže NASA „Break the Ice“, které se účastní i Masten Space Systems s roverem Rocket M. Účastníci klání navrhují rover, který bude možné poslat do oblasti jižního pólu Měsíce, kde vytěží 10 tun vody a dopraví ji na určené sběrné místo.

TIP: Nové zprávy o vodě na Měsíci přinášejí důvody k optimismu

Systém Rocket M zahrnuje rover o hmotnosti 1 118 kg. Na povrch Luny by jej dopravil lander, který by pak fungoval jako podpůrná stanice. Na povrchu Měsíce by se pohyboval rychlostí 3,45 kilometrů za hodinu. Rover by poháněla solární energie, zatímco raketový motor by spaloval vodík s kyslíkem, získané z vytěžené vody. Raketové pulzy roveru rozruší povrch až do hloubky dvou metrů. Zařízení poté nasaje materiál a během 5 až 10 minut ho roztřídí. Tvůrci roveru odhadují, že by za rok získal až 426 tun vody.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907