Ranní ptáče nedoskáče: Dopoledne studentům učivo do hlavy „neleze“

25.04.2017 - Stanislav Mihulka

Studenti se snaží pochytit co nejvíc od svých vyučujících. Podle nového výzkumu to ale příliš nefunguje před 11. hodinou dopoledne

Spánek ve škole -<p>Mezi studenty je většina „sov“. Mozek jim funguje až před obědem</p>
Spánek ve škole -

Mezi studenty je většina „sov“. Mozek jim funguje až před obědem


Reklama

Američtí vědci pečlivě analyzovali chování 190 studentů prvních a druhých ročníků univerzit Open University a Univerzity of Nevada. Sledovali jejich studijní návyky a také jejich spánkový režim.

Výzkum odhalil, že mezi studenty je dvakrát více „sov“, tedy lidí aktivnějších spíše večer, nežli „skřivanů“, kteří jsou aktivnější ráno. A většina ze studentů měla vrchol schopností učení mezi 11. dopolední a 9. večerní.

TIP: Experiment, který se zvrtl: Studenti dostali omylem kofein jako ze 300 šálků kávy

Příčinou podle vědců je, že se u mladých lidí v pubertě posouvá přirozený režim spánků a bdění, asi o dvě až tři hodiny později. S ústupem puberty se pak postupně vrací do normálu, obvykle kolem 25. roku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Frontiers in Human Neuroscience

  • Zdroj fotografií: CC0 Public DomainDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907