Recyklace ve vesmíru: Bakterie promění výměšky astronautů na jídlo

31.01.2018 - Stanislav Mihulka

Na cestách vesmírem se bude hodit každý gram biologické hmoty. A platí to i pro moč a stolici astronautů

<p>Astronauti nejsou v jídle příliš vybíraví</p>

Astronauti nejsou v jídle příliš vybíraví


Reklama

Až se lidé vydají na delší cesty vesmírem, budou potřebovat jídlo, hodně jídla. Jednou z možností je, že astronauti budou recyklovat vše, co z nich vyjde ven. Moč i stolice nejsou nic jiného než biologický odpad, který je možné opětovně využít.

Christopher House z Pennsylvánské státní univerzity společně s kolegy ověřil, že je možné recyklovat jak tuhé, tak i kapalné výměšky astronautů a v mikrobiálních reaktorech z nich vyrobit jídlo pro posádku kosmické lodi či základny.

Recyklace ve vesmíru

V současnosti se na Mezinárodní vesmírné stanici recykluje moč a ještě to dělají jenom američtí astronauti. Stolice obyvatel stanice se vypouští dolů do atmosféry, kde shoří. Na dlouhých kosmických cestách se ale bude hodit každý gram biomasy, ať už bude jakéhokoliv původu.

TIP: Vědci NASA poslali na ISS bakterie E. coli pro výzkum bakteriální rezistence

Vědci během experimentů nepracovali se skutečnou lidskou močí a stolicí, ale s jejich umělými modely, které se běžně používají při vývoji a testování zařízení pro zpracování odpadu. Testy dopadly příznivě, lidské výměšky chutnají bakteriím, které z nich vyrábějí použitelnou biomasu. Astronauti tak budou mít o jídlo postaráno.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Penn State, Life Sciences in Space Research

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907