Rekordmani z hlubin vesmíru: Jakou nejrychleji rotující hvězdu známe?

27.11.2021 - Michal Švanda

Že hvězdy rotují, již nikoho nepřekvapí. Vždyť i Slunce se otáčí, a to s periodou přibližně 28 dní. V kosmu však známe mnohem větší „sprintery“


Reklama

Například hvězda Achernar v souhvězdí Eridanu se otočí zhruba jednou za dva dny a v důsledku své rotace je viditelně zploštěná. Mezi rekordmany však patří degenerované zbytky po vývoji hmotných stálic: bílí trpaslíci či neutronové hvězdy. Zmíněné objekty prošly značnou redukcí velikosti, ale zachovala se u nich podstatná část úhlového momentu, takže musejí rotovat velmi rychle. 

TIP: Rekordní rotace v Galaxii: Masivní žhavá hvězda se točí rychlostí 540 km/s

Extrém představuje pulzar – neu­tronová hvězda se silným magnetickým polem, které tvoří zdroj rádiového záření – s označením PSR J1748-2446ad. Byl objeven v roce 2004, jeho odhadovaná hmotnost odpovídá dvojnásobku hmotnosti Slunce a to vše se těsná v kouli o poloměru asi 16 km. Objekt se nachází v hvězdokupě Terzan 5, zhruba 18 tisíc světelných let od Země. A kolem své osy rotuje s neuvěřitelnou periodou 716 otoček za sekundu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907