Rekordmani z hlubin vesmíru: Jakou nejrychleji rotující hvězdu známe?

27.11.2021 - Michal Švanda

Že hvězdy rotují, již nikoho nepřekvapí. Vždyť i Slunce se otáčí, a to s periodou přibližně 28 dní. V kosmu však známe mnohem větší „sprintery“


Reklama

Například hvězda Achernar v souhvězdí Eridanu se otočí zhruba jednou za dva dny a v důsledku své rotace je viditelně zploštěná. Mezi rekordmany však patří degenerované zbytky po vývoji hmotných stálic: bílí trpaslíci či neutronové hvězdy. Zmíněné objekty prošly značnou redukcí velikosti, ale zachovala se u nich podstatná část úhlového momentu, takže musejí rotovat velmi rychle. 

TIP: Rekordní rotace v Galaxii: Masivní žhavá hvězda se točí rychlostí 540 km/s

Extrém představuje pulzar – neu­tronová hvězda se silným magnetickým polem, které tvoří zdroj rádiového záření – s označením PSR J1748-2446ad. Byl objeven v roce 2004, jeho odhadovaná hmotnost odpovídá dvojnásobku hmotnosti Slunce a to vše se těsná v kouli o poloměru asi 16 km. Objekt se nachází v hvězdokupě Terzan 5, zhruba 18 tisíc světelných let od Země. A kolem své osy rotuje s neuvěřitelnou periodou 716 otoček za sekundu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907