Rekordní vlasatice: Ohon komety 153P/Ikeya-Zhang měřil více než miliardu kilometrů

10.06.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Kometa 153P Ikeya-Zhang na snímku z 19. března 2002.</p>

Kometa 153P Ikeya-Zhang na snímku z 19. března 2002.


Reklama

Milovníci komet mají v poslední době doslova žně. Neuplyne týden, abychom se nestali svědky pozoruhodných objevů či úspěchů, které se týkají právě těchto pozoruhodných těles. Nedávno jedním s takovým objevem přišel tým odborníků, který vedl Geraint Jones z britské University College London.

Jones a jeho spolupracovníci objevili novou rekordmanku, pokud jde o nejdelší kometární ohon. Držitelkou rekordu se stala kometa 153P/Ikeya-Zhang, která předvedla pěknou nebeskou show v roce 2002 a ke Slunci se vrátí až za zhruba 350 let. Badatelé zjistili, že ohon této komety měřil více než miliardu kilometrů. Jeho délka více než 7,5krát překračovala vzdálenost mezi Zemí a Sluncem.

Vědci to vyčetli z dat americké meziplanetární sondy Cassini. Tato sonda totiž v roce 2002, když se pohybovala mezi oběžnou dráhou Jupiteru a Saturnu, narazila na oblast se zvýšeným výskytem protonů. Původ těchto protonů tehdy mátl vědce a dotyčnou událost se dodnes nedařilo vysvětlit. Jonesův tým tvrdí, že šlo o ohon ionizovaného plynu komety Ikeya-Zhang. Z její tehdejší polohy vědci následně odvodili minimální délku tohoto ohonu.

TIP: Hubbleův dalekohled odhalil zatím nejvzdálenější aktivní kometu historie

Komety obvykle mívají dva ohony. Jeden z nich je tvořený prachem a bývá poněkud zakřivený. Druhý ohon je z ionizovaného plynu a bývá mnohem rovnější, protože je více ovlivňován slunečním větrem a sleduje siločáry magnetického pole. Kometa Ikeya-Zhang s více než miliardu kilometrů dlouhým ohonem sesadila z trůnu kometu C/1996 B2 (Hyakutake), takzvanou Velkou kometu roku 1996. Ohon komety Hyakutake byl zhruba o polovinu kratší.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: tossalgrosastro.comDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907