Rekordní žahavec: Vědci objevili trubýše, který je zřejmě nejdelším známým živočichem

20.04.2020 - Stanislav Mihulka

Gigantická měchýřovka hroznová, objevená u pobřeží Austrálie, měří kolem 120 metrů. Podle všeho jde o nejdelšího volně žijícího živočicha jakého známe

<p>Objevená měchýřovka hroznová zaujímala ve vodě tvar veliké spirály. Podle vědců jde zřejmě o určitý druh lovecké techniky. Ve výřezu detail měchýřovky.</p>

Objevená měchýřovka hroznová zaujímala ve vodě tvar veliké spirály. Podle vědců jde zřejmě o určitý druh lovecké techniky. Ve výřezu detail měchýřovky.


Reklama

Oceánografům neziskové společnosti Schmidt Ocean se povedl úžasný úlovek. Během zkoumání biologické diverzity na dně oceánu u pobřeží Austrálie, je zaskočil podivuhodný živočich. Při cestě zpět k hladině narazili na neobvykle dlouhého žahavce, z něhož se vyklubala měchýřovka hroznová (Apolemia uvaria), ze skupiny trubýšů.

Tyto měchýřovky byly až doposud známé v délce sotva pár metrů. Nikdo nečekal, že by měchýřovka mohla dosáhnout délky, kterou badatelé předběžně odhadli na 120 metrů. Není to přitom jeden jedinec, protože měchýřovky tvoří kolonie klonů zvané zoárium.

Každá replikovaná část má v kolonii svůj speciální úkol – některá láká kořist, jiná ji loví, stará se o pohyb nebo o reprodukci. V součinnosti pak plní veškeré biologické funkce nutné k přežití a prospívání celého zoária. V tomto případě jde zřejmě o kolonii s miliony jedinců. Podle všeho jde o nejdelšího volně žijícího živočicha, na jakého jsme kdy narazili.

TIP: Doporučení pro první pomoc: Jak léčit žahnutí měchýřovkou portugalskou?

Rekordní délku tvora budou muset vědci ještě oficiálně potvrdit. Měchýřovku nasnímali pomocí zařízení, které pořizuje záběry ve vysokém rozlišení, a zároveň pomocí laseru vkládá kalibrační body. Ty jsou od sebe vzdálené 10 centimetrů a s jejich pomocí bude možné s velkou přesností zjistit skutečnou délku trubýše.

Objevená měchýřovka zaujímala ve vodě tvar veliké spirály, takže se podobala bytosti z nějaké jiné planety. Zřejmě jde o určitý druh lovecké techniky, s jejíž pomocí si tento tvor zajišťuje dostatečné množství potravy pro miliony svých jedinců.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Schmidt Ocean

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907