Rekordní žahavec: Vědci objevili trubýše, který je zřejmě nejdelším známým živočichem

20.04.2020 - Stanislav Mihulka

Gigantická měchýřovka hroznová, objevená u pobřeží Austrálie, měří kolem 120 metrů. Podle všeho jde o nejdelšího volně žijícího živočicha jakého známe

<p>Objevená měchýřovka hroznová zaujímala ve vodě tvar veliké spirály. Podle vědců jde zřejmě o určitý druh lovecké techniky. Ve výřezu detail měchýřovky.</p>

Objevená měchýřovka hroznová zaujímala ve vodě tvar veliké spirály. Podle vědců jde zřejmě o určitý druh lovecké techniky. Ve výřezu detail měchýřovky.


Reklama

Oceánografům neziskové společnosti Schmidt Ocean se povedl úžasný úlovek. Během zkoumání biologické diverzity na dně oceánu u pobřeží Austrálie, je zaskočil podivuhodný živočich. Při cestě zpět k hladině narazili na neobvykle dlouhého žahavce, z něhož se vyklubala měchýřovka hroznová (Apolemia uvaria), ze skupiny trubýšů.

Tyto měchýřovky byly až doposud známé v délce sotva pár metrů. Nikdo nečekal, že by měchýřovka mohla dosáhnout délky, kterou badatelé předběžně odhadli na 120 metrů. Není to přitom jeden jedinec, protože měchýřovky tvoří kolonie klonů zvané zoárium.

Každá replikovaná část má v kolonii svůj speciální úkol – některá láká kořist, jiná ji loví, stará se o pohyb nebo o reprodukci. V součinnosti pak plní veškeré biologické funkce nutné k přežití a prospívání celého zoária. V tomto případě jde zřejmě o kolonii s miliony jedinců. Podle všeho jde o nejdelšího volně žijícího živočicha, na jakého jsme kdy narazili.

TIP: Doporučení pro první pomoc: Jak léčit žahnutí měchýřovkou portugalskou?

Rekordní délku tvora budou muset vědci ještě oficiálně potvrdit. Měchýřovku nasnímali pomocí zařízení, které pořizuje záběry ve vysokém rozlišení, a zároveň pomocí laseru vkládá kalibrační body. Ty jsou od sebe vzdálené 10 centimetrů a s jejich pomocí bude možné s velkou přesností zjistit skutečnou délku trubýše.

Objevená měchýřovka zaujímala ve vodě tvar veliké spirály, takže se podobala bytosti z nějaké jiné planety. Zřejmě jde o určitý druh lovecké techniky, s jejíž pomocí si tento tvor zajišťuje dostatečné množství potravy pro miliony svých jedinců.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Schmidt OceanDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907