Rentgenová observatoř Chandra zachytila vesmírné megatsunami

05.05.2017 - Martin Reichman


Reklama

Přibližně 240 milionů světelných let daleko leží Kupa galaxií v Perseu. Tato obří skupina tisíců galaxií měří na šířku okolo 11 milionů světelných let. Podobně jako i jiné kupy galaxií je i většina pozorovatelné hmoty v Kupě ve formě plynu. Plyn při teplotách několika desítek miliónů stupňů jasně rentgenově září a vytváří působivé vlny, připomínající ohnivé megatsunami. Vlny horkého plynu v Kupě galaxií v Perseu měří až 200 tisíc světelných let, což je zhruba dvakrát více než kolik měří celá galaxie Mléčná dráha.

Reklama

  • Zdroj textu:

    chandra.harvard.edu

  • Zdroj fotografií: NASA/CXC/GSFC/S.A.WalkerDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907