Rentgenová observatoř Chandra zachytila vesmírné megatsunami

05.05.2017 - Martin Reichman


Reklama

Přibližně 240 milionů světelných let daleko leží Kupa galaxií v Perseu. Tato obří skupina tisíců galaxií měří na šířku okolo 11 milionů světelných let. Podobně jako i jiné kupy galaxií je i většina pozorovatelné hmoty v Kupě ve formě plynu. Plyn při teplotách několika desítek miliónů stupňů jasně rentgenově září a vytváří působivé vlny, připomínající ohnivé megatsunami. Vlny horkého plynu v Kupě galaxií v Perseu měří až 200 tisíc světelných let, což je zhruba dvakrát více než kolik měří celá galaxie Mléčná dráha.

  • Zdroj textu:

    chandra.harvard.edu

  • Zdroj fotografií: NASA/CXC/GSFC/S.A.Walker

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907