Rentgenová observatoř Chandra zachytila vesmírné megatsunami

05.05.2017 - Martin Reichman


Reklama

Přibližně 240 milionů světelných let daleko leží Kupa galaxií v Perseu. Tato obří skupina tisíců galaxií měří na šířku okolo 11 milionů světelných let. Podobně jako i jiné kupy galaxií je i většina pozorovatelné hmoty v Kupě ve formě plynu. Plyn při teplotách několika desítek miliónů stupňů jasně rentgenově září a vytváří působivé vlny, připomínající ohnivé megatsunami. Vlny horkého plynu v Kupě galaxií v Perseu měří až 200 tisíc světelných let, což je zhruba dvakrát více než kolik měří celá galaxie Mléčná dráha.

Reklama

  • Zdroj textu:

    chandra.harvard.edu

  • Zdroj fotografií: NASA/CXC/GSFC/S.A.Walker

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Starobylé centrum incké říše se rozkládá na ploše 13 kilometrů čtverečních, přesto se jej podařilo objevit teprve před 110 lety.

Zajímavosti

Rwandská rodina v provizorním uprchlickém táboře v Konžské demokratické republice.

Věda

Aratingové zlatočelí (Eupsittula aurea), kteří mají domov ve východní části Jižní Ameriky, dokázali spolupracovat na společném úkolu tak dobře, že předčili i krkavce nebo vrány novokaledonské.

Příroda

Šmouha od satelitu Starlink, která znehodnotila snímek Galaxie v Andromedě.

Vesmír

Velitel letky britské královské námořní námořní služby Edwin Harris Dunning během pokusu o přistání na palubě letadlové lodi Furious, se svým stíhacím letounem Sopwith Pup.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907