Rentgenová observatoř NuSTAR vyřešila letitou záhadu Galaxie v Andromedě

28.03.2017 - Stanislav Mihulka

V sousední galaxii se nachází skutečně výjimečný pulsar. Jeho rentgenová záře vydá za všechny okolní černé díry

Pulsar v Andromedě -<p>Americká observatoř NuSTAR identifikovala zdroj rentgenového záření v Andromedě</p>
Pulsar v Andromedě -

Americká observatoř NuSTAR identifikovala zdroj rentgenového záření v Andromedě


Reklama

V centrální oblasti nedaleké Galaxie v Andromedě (M31) vědci před časem pozorovali silné rentgenové záření. Zdroj tohoto záření byl pro ně ale dlouho zádadou.

Mihoko Yukita z Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimoru a její kolegové k řešení této záhady využili pozorování americké vesmírné rentgenové observatoře NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array). Povedlo se jim spojit zdroj intenzivního rentgenového záření s objektem, který už známe celé roky.

Extrémní pulzar z Andromedy

Zdrojem záření je podle vědců pulsar Swift J0042.6+4112. Jde přitom o velmi neobvyklý pulsar s extrémním magnetickým polem a rychlou rotací, který krade hmotu svému hvězdnému partnerovi. Pulsar září v rentgenové oblasti velice intenzivně, dokonce jasněji, než všechny černé díry v Andromedě. Přesvítí i klidnou supermasivní černou díru ve středu Galaxie v Andromedě.

TIP: Zachytil vesmírný teleskop Fermi stopy temné hmoty v Andromedě?

Pulsary nebývají tak jasné. Občas se stane, že za příhodných okolností může být nějaký pulsar jasnější než nějaká černá díra. Že by ale pulsar přezářil všechny černé díry v galaxii, to se rozhodně moc často nevidí. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Johns Hopkins University in Baltimore, NASA

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/GSFC/JHU

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Schopnost černých děr vysávat materiál z okolí se obvykle přeceňuje.

Vesmír
Zajímavosti

Omamná hlubina | Čína

Na vrcholku hory Tchien-men, tyčící se nad městem Čang-ťia-ťie, stojí buddhistický chrám z 9. století. Jeho návštěva znamenala vždy ohromnou zkoušku odolnosti i odvahy, neboť téměř vertikální vrchol převyšuje okolní krajinu o 1 200 m. Dnes vede nahoru lanovka dlouhá 7,5 km a odvážlivci se pak vydávají na zčásti prosklenou stezku, která skalní stěnu obepíná od roku 2011 a nabízí výhledy budící závrať. (foto: Shutterstock)

Revue

V březnu 1941 totiž 500 commandos kontradmirála Louise Hamiltona přepadlo Němci okupované Lofotské ostrovy. Podařilo se jim získat i část dokumentace k šifrovacímu stroji Enigma.

Válka

V ledem pokrytém Weddellově moři v Antarktidě byla objevena chovná kolonie 60 milionů ryb – unikátní a dříve neznámý ekosystém pokrývá oblast o velikosti Malty.

Věda

Skupina západoasijských cizinců přinášejících dary faraonovi. Jedná se o Kanaánce, nebo o Hyksósy. Muž vedoucí kozorožce núbijského (uprostřed) je patrně hyksós Abiša.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907