Rok 2019 bude podle UNESCO rokem periodické tabulky prvků a také domorodých jazyků
Rok 2019 bude podle UNESCO rokem periodické tabulky prvků. Legendární přehled chemických prvků, který značně usnadňuje naše chápání chemie, totiž letos slaví 150 let od svého vzniku.
Periodická tabulka nebo také soustava prvků představuje uspořádání všech známých chemických prvků podle jejich rostoucích protonových čísel, počínaje vodíkem s protonovým číslem 1. Původním tvůrcem periodické tabulky prvků byl ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev.
TIP: Hned čtyři najednou. Chemici potvrdili existenci čtyř nových prvků
Letošní rok přitom nebude pouze rokem chemie a chemických prvků. Valné shromáždění OSN se rozhodlo, že rok je dostatečně dlouhá doba na to, aby se slavila více než jedna věc. Vyhlásili proto letošek rokem domorodých jazyků, které si rozhodně zaslouží naši pozornost. Na rozdíl od chemických prvků, jejichž počet se díky novým objevům neustále rozšiřuje, množství domorodých jazyků ve světě povážlivě klesá.
IFL Science
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)
ZajímavostiPavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)