Amulet z jižního Iráku prozrazuje cenné informace o náboženství a zvycích jinak velmi uzavřeného a etnika Mandejců
Mandejci jsou nesmírně uzavřeným náboženským a etnickým společenstvím v jižním Iráku a Íránu, a v menším počtu i v dalších zemích, především v USA. Dnes jich ve světě žije asi 50 až 70 tisíc. Jejich historie není příliš známá. Mohli by mít něco společného s Hyksósy, kteří si podmanili Egypt a poté z něj byli vyhnáni v 16. století před naším letopočtem. Zároveň by mohli být těsně spojení s esény, kteří žili kolem počátku letopočtu v krajině kolem Mrtvého moře, k nimž patřil i Jan Křtitel.
Tom McCollough z americké Centre College v Kentucky a jeho spolupracovníci nedávno přeložili text na starobylém mandejském amuletu. Tento amulet představuje tenký plátek olova o rozměrech 20,3 × 4,4 centimetrů v obalu z mědi, který je pokrytý 62 řádky textu v mandejštině. Centre College získala amulet spolu se dvěma dalšími v roce 2009, kdy je zakoupili od sběratele za 5 tisíc dolarů (přes 110 tisíc Kč). Podle všeho pochází jižního Iráku.
Přeložený text na amuletu prozrazuje, že jeho účelem bylo chránit muže jménem Abbiya, syna Mahui, před duchy a démony, kteří pijí krev a požírají maso svých obětí. Amulet se přitom odvolává na moc archanděla Gabriela. Odborníci Centre College odvodili z míry koroze amuletu, že byl vyroben v roce 450 našeho letopočtu a možná i dříve.
TIP: 2 700 let stará klínová tabulka z novoasyrské říše popisuje démona epilepsie
Vzhledem ke stáří amuletu a k uzavřenosti kultury Mandejců tento amulet představuje cenný zdroj informací o vývoji náboženství a společnosti Mandejců, kteří jsou bytostně pacifističtí a filozoficky založení. V současné podobě je náboženství Mandejců velmi komplexní a představuje syntézu několika dalších náboženství.
Wikimedia Commons, Tasnim News Agency, Morteza Jaberian, CC BY 4.0