Rozluštěný starověký amulet Mandejců chránil před krev sajícími duchy

11.03.2021 - Stanislav Mihulka

Amulet z jižního Iráku prozrazuje cenné informace o náboženství a zvycích jinak velmi uzavřeného a etnika Mandejců

<p>Mandejci během modliteb při obřadu křtu. Jde o stoupence posledního živoucího gnostického náboženství na světě.</p>

Mandejci během modliteb při obřadu křtu. Jde o stoupence posledního živoucího gnostického náboženství na světě.


Reklama

Mandejci jsou nesmírně uzavřeným náboženským a etnickým společenstvím v jižním Iráku a Íránu, a v menším počtu i v dalších zemích, především v USA. Dnes jich ve světě žije asi 50 až 70 tisíc. Jejich historie není příliš známá. Mohli by mít něco společného s Hyksósy, kteří si podmanili Egypt a poté z něj byli vyhnáni v 16. století před naším letopočtem. Zároveň by mohli být těsně spojení s esény, kteří žili kolem počátku letopočtu v krajině kolem Mrtvého moře, k nimž patřil i Jan Křtitel.

Tom McCollough z americké Centre College v Kentucky a jeho spolupracovníci nedávno přeložili text na starobylém mandejském amuletu. Tento amulet představuje tenký plátek olova o rozměrech 20,3 × 4,4 centimetrů v obalu z mědi, který je pokrytý 62 řádky textu v mandejštině. Centre College získala amulet spolu se dvěma dalšími v roce 2009, kdy je zakoupili od sběratele za 5 tisíc dolarů (přes 110 tisíc Kč). Podle všeho pochází jižního Iráku.

Amulet proti zlým duchům

Přeložený text na amuletu prozrazuje, že jeho účelem bylo chránit muže jménem Abbiya, syna Mahui, před duchy a démony, kteří pijí krev a požírají maso svých obětí. Amulet se přitom odvolává na moc archanděla Gabriela. Odborníci Centre College odvodili z míry koroze amuletu, že byl vyroben v roce 450 našeho letopočtu a možná i dříve.

TIP: 2 700 let stará klínová tabulka z novoasyrské říše popisuje démona epilepsie

Vzhledem ke stáří amuletu a k uzavřenosti kultury Mandejců tento amulet představuje cenný zdroj informací o vývoji náboženství a společnosti Mandejců, kteří jsou bytostně pacifističtí a filozoficky založení. V současné podobě je náboženství Mandejců velmi komplexní a představuje syntézu několika dalších náboženství.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Bubliny metanu v jezeře Big Trail Lake. (foto: NASA, Sofie BatesCC BY-SA 4.0)

Věda
Historie

Magellanova mračna jsou trpasličí galaxie, které věrně provázejí Mléčnou dráhu po dlouhé miliardy let. (foto: ESO, J. C. MuñozCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Na mnoha snímcích Duhové hory můžete vidět nereálné barvy, které jsou výsledkem masivní barevné saturace. Tato fotografie je jen mírně upravený záběr pořízený za hezkého počasí. (foto: Shutterstock)

Příroda

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907