Rozmanitost v chladných výšinách: Nezměrná Etiopská vysočina a její velikáni

04.12.2019 - Roman Filipský

Etiopská vysočina je vůbec nejrozsáhlejší souvislou vrchovinou na celém africkém kontinentu. Nadmořská výška zde jen vzácně padá pod 1 500 metrů a vrchol nejvyšší hory Ras Dašen se šplhá až do 4 550 metrů

<p>Ornitologicky nejzajímavější část národního parku <strong>Bale Mountains</strong> zahrnuje rozsáhlý horský prales <strong>Harrena</strong> v nižších patrech této chráněné oblasti.</p>

Ornitologicky nejzajímavější část národního parku Bale Mountains zahrnuje rozsáhlý horský prales Harrena v nižších patrech této chráněné oblasti.


Reklama

Etiopská vysočina zabírá zhruba 44 % z celkové plochy Etiopie. Jde o oblast velikostí srovnatelnou s plochou Španělska nebo Thajska, která navíc zasahuje i do dnešní Eritreje a severního Somálska v oblasti afrického rohu. Nadmořská výška Etiopské vysočiny jen vzácně padá pod 1 500 metrů a většinou se pohybuje ještě o 500 metrů výš. Vrchol nejvyšší hory Ras Dašen dokonce o padesát metrů překonává úctyhodnou výšku čtyř a půl kilometru. Právě na tomto území vysokých hor se nachází asi 80 % nejvyšších vrcholů Afriky.

Prostředí svědčí rozmanitosti

Celý obrovský územní masiv vysokých hor je jakoby rozseknut vedví etiopskou částí Velké příkopové propadliny. Severozápadní část zahrnuje oblasti Tigray a Amhara včetně Simienských hor. Tady se k nebi šplhá Ras Dašen a leží zde i Tana – místo, kde se rodí Modrý Nil a zároveň jedno z nejvýše položených jezer Afriky. I druhá, jihovýchodní část Etiopské vysočiny, má své horské giganty. V oblasti Oromo, horském masivu Bale, je se 4 385 metry dominantním vrcholem Tullu Demtu.

Díky poloze a geologickému profilu vrchoviny se roční srážky v této oblasti pohybují od 600 do 2 700 mm, čímž vzniká široké spektrum ekotypů. Tato environmentální různorodost se odráží v unikátní bohatosti forem života, ať už jde o flóru nebo faunu. Biodiverzita těchto ekosystémů afro-alpinské zóny zahrnuje na 7 000 druhů vyšších rostlin (840 endemických), 277 druhů savců (31 endemitů) a zhruba 860 druhů ptáků, z nichž je endemických 16 druhů.

Pod náporem lidské vlny

Přes svoji jedinečnost a nepopiratelný celosvětový význam je však i oblast Etiopské vysočiny v posledních desetiletích přímo ohrožována stupňujícími se lidskými zásahy. Populace Etiopie meziročně roste zhruba o milion obyvatel a farmáři začínají obdělávat svá pole ve stále vyšších nadmořských polohách. Často tak nenávratně přetvářejí původní ekosystémy a vyvíjejí nepřiměřený tlak na ohrožené populace rostlin a živočichů. Děje se tak i v oblastech národních parků, kde jsou nezákonně káceny původní dřeviny a i ve vyšších patrech afro-alpinské zóny spásány velké plochy.

TIP: Unikátní africká fauna: Syrová krása Etiopie

Zvýšený tlak a vytváření stresového prostředí má velký vliv i na populace vyšších živočichů, jedny z nejatraktivnějších a paradoxně i nejvíce ohrožených obyvatel tohoto mimořádného koutu světa. Snad nejvýraznějšími symboly z řad těchto unikátních a ohrožených druhů endemických zvířat Etiopie jsou vlček etiopský, kozorožec walia, nyala horská a dželada.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Roman Filipský

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907