Roztomilý kuskus skvrnitý: Neohrabaný vačnatec na jídelníčku Novoguinejců

14.02.2022 - Marek Telička

Kuskus skvrnitý je vačnatec veliký zhruba jako kočka domácí. Na Nové Guineji je jejich maso velmi oblíbené, což snad prozatím neznamená, že by byl tento druh bezprostředně ohrožen

<p>Zřejmě mladý jedinec <strong>kuskusa skvrnitého</strong>, u nějž ještě nejsou příliš zřetelné skvrny. Ty jsou ovšem stejně rozmístěné především na bocích a na břichu, takže by byly z tohoto pohledu skryté.</p>

Zřejmě mladý jedinec kuskusa skvrnitého, u nějž ještě nejsou příliš zřetelné skvrny. Ty jsou ovšem stejně rozmístěné především na bocích a na břichu, takže by byly z tohoto pohledu skryté.


Reklama

O životě kuskusů skvrnitých (Spilocuscus maculatus) není mnoho zjištěno, ale většinu jejich potravy s největší pravděpodobností tvoří listí, i když byli spatřeni také při pojídání ovoce a květů. Velké špičáky naznačují, že alespoň zčásti se na jejich jídelníčku vyskytuje masitá potrava. Tomu by napovídala skutečnost, že zvířata držená v zajetí se krmila i kuřecím masem a psími konzervami.

Zatímco nad složením jejich potravy stále visí malý otazník, není žádných pochyb o tom, že oni sami se často stávají lovnou zvěří a jejich maso je mezi lidmi na Nové Guineji velmi oblíbené. Podle dostupných informací však v zatím neprostupných lesích tohoto exotického ostrova žije kuskusů dostatek a druh je zařazen mezi ty nejméně ohrožené tvory. 

TIP: Krev sající příšera Chupacabra – Pravda o tajemné krvežíznivé zrůdě

Dospělý kuskus skvrnitý měří na délku zhruba 40 centimetrů a i s ocasem dvojnásobek. Váha by při zjišťování hmotnosti tohoto druhu ukázala od 1,5 do 3,5 kilogramu. Stejně jako ostatní zástupci čeledi kuskusovitých (Phalangeridae) mají silné nohy, které jim pomáhají v pohybu na stromech. Ve větvích stráví prakticky celý svůj život a většinou nevyhledávají společnost jiných zvířat svého druhu. Jsou velmi teritoriální a dokážou se agresivně bránit nejen proti potravinovým konkurentům, ale rovněž proti predátorům – především hadům a dravým ptákům.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907