Rudá planeta okem sondy MRO: Kráter v krajině švýcarského ementálu

13.06.2017 - Martin Reichman


Reklama

Snímek pořízený sondou Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) zachycuje zvláštní krajinu připomínající švýcarský sýr. Zatímco světlé části jsou tvořeny zmrzlým oxidem uhličitým, většina těch tmavých vznikla v důsledku jeho odpařování. Nejméně jedna tmavá část má ale jinou minulost – kráter v pravé horní části vznikl s velkou pravděpodobností v důsledku dopadu meteoritu. Podle vědců měří v průměru zhruba 100 metrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/Univ. of ArizonaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907