Rychlé rádiové záblesky posloužily k výzkumu plynu v Mléčné dráze

Kanadští astronomové využili záhadné rychlé rádiové záblesky jako „světlomety,“ které jim posvítily na Mléčnou dráhu

05.04.2023 - Stanislav Mihulka



Astronomové v minulosti detekovali celou řadu tzv. rychlých rádiových záblesků (FRB) – krátkých a intenzivních výtrysků rádiových vln, které k nám přilétají ze vzdáleného vesmíru. Kanadská astronomka Amanda Cooková z Torontské univerzity a její spolupracovníci nedávno analyzovali rychlé rádiové záblesky, které detekoval kanadský radioteleskop CHIME a využili je k detekci plynu v halu Mléčné dráhy.

Vesmírné světlomety

Badatelé využili faktu, že rychlé rádiové záblesky generují vysokofrekvenční i nízkofrekvenční vlny, které při průchodu plynem zpomalují rozdílným způsobem – vysokofrekvenční vlny zpomalují více, nízkofrekvenční méně. Zmíněný efekt, označovaný jako „disperze“, lze následně využít jako nástroj k detekci jinak neviditelného plynu v celém vesmíru. Výsledky výzkumu zveřejnil minulý týden vědecký časopis Astrophysical Journal.

TIP: Čínský radioteleskop FAST je v provozu a úspěšně loví rádiové záblesky

Výzkum týmu Amandy Cookové ukázal, že halo Mléčné dráhy obsahuje mnohem méně kosmického plynu, než kolik uváděly předchozí modely. Netradiční metoda podle odborníků slibuje široké využití – signály FRB by mohly být použity ke studiu struktury prakticky všeho, čím na své dlouhé cestě vesmírem procházejí.

Jde o fascinující nový přístup ke studiu Mléčné dráhy,uvádí vedoucí výzkumného týmu Bryan Gaensler. „Stále přesně nevíme, co jsou rychlé rádiové záblesky zač, ale používáme je jako světlomety při výzkumu mnohem bližších vesmírných jevů.


Další články v sekci