S kompasem v hlavě: Psi zřejmě vnímají magnetické pole a orientují se podle něj

23.07.2020 - Stanislav Mihulka

Psi mají „šestý smysl“ pro navigaci. Nejspíše jde o schopnost orientovat se podle siločar magnetického pole Země

<p>Psi ke své orientaci zřejmě využívají magnetické pole Země.</p>

Psi ke své orientaci zřejmě využívají magnetické pole Země.


Reklama

Lidé už dlouho podezřívají psy, že mají „šestý smysl“, který používají při navigaci. Pro některé lidi je to dokonce něco nadpřirozeného. Výzkumný tým České zemědělské univerzity v Praze v těchto dnech zaujal celý svět svými výsledky, podle nichž je tímto šestým smyslem vnímání magnetického pole Země. Jako by měli v hlavě „kompas“.

Hynek Burda a jeho kolegové detailně zkoumali chování 27 loveckých psů během experimentu v otevřené krajině, která byla psům neznámá. Psi byli vybaveni kamerami, které vědců umožnily podrobně sledovat, jak se psi orientují v krajině. Ukázalo se, že když se psi dostanou do největší vzdálenosti od svého majitele a hledají cestu zpět, ve více než 75 procentech případů zahajují návrat přibližně dvacetimetrovým pohybem, který je orientován buď přímo na sever, nebo přímo na jih. To svědčí o zapojení magnetického pole do orientace psů.

TIP: Vědci objevili molekuly vnímající magnetické pole v očích psů a primátů

Výzkum magnetického smyslu u zvířat je velice komplikovaný. Jejich smyslům příliš nerozumíme a psy mohla ovlivnit celá řada faktorů. Přesto jsou vědci přesvědčeni, že jejich výzkum významně podporuje představu magnetické orientace u psů. Ve výzkumu stále pokračují a momentálně plánují zkoumat orientaci psů, jejichž magnetický smysl bude narušený speciálními magnetickými obojky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Unsplash/CC0 Public DomainDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907