S kým se dělí šimpanzi? Přednost má rodina a přátelé

06.01.2021 - Zuzana Teličková

Mezinárodní výzkumný tým se zaměřil na logiku, podle níž se dělí o jídlo šimpanzi žijící v Národním parku Tai na jihozápadě Pobřeží slonoviny. Vědci zjistili, že jedinci, kteří se ve větším množství dostanou k žádoucím pochutinám, jako je maso, med nebo vzácnější a větší ovoce, se primárně dělí o potravu se členy rodiny a hned poté s přáteli.

<p>Zatímco v některých populacích se šimpanzi podělí o nalezenou potravu, aby měli pokoj od dotírajících „žebráků“, v jiných společenstvích se striktně dělí o jídlo pouze s rodinou a přáteli.</p>

Zatímco v některých populacích se šimpanzi podělí o nalezenou potravu, aby měli pokoj od dotírajících „žebráků“, v jiných společenstvích se striktně dělí o jídlo pouze s rodinou a přáteli.


Reklama

Rozhodnutí šimpanzů, komu věnují část pamlsku, neovlivňuje ani hierarchické postavení jiných jedinců ve skupině, ani neodbytné žebrání těch, kdo měli při shánění jídla menší štěstí.

Předchozí výzkumy prováděné na jiných poddruzích šimpanzů přitom naznačovaly, že tito primáti se dělí o jídlo především kvůli tlaku, který na ně vytvářejí jiní žebrající šimpanzi. „Tohle ale není případ šimpanzů z Tai,“ vysvětlila jedna ze spoluautorek studie Catherine Crockfordová. Podle ní to vypadá, že v různých šimpanzích populacích se „kooperace projevuje mnoha různými způsoby“. To mají šimpanzi zřejmě společné s různými lidskými společenstvími.

TIP: Lidé nejsou jediní: Také šimpanzi častěji používají pravou ruku

Jaké jsou společné faktory, které lidi i zvířata nutí ke vzájemné spolupráci? „Je to jednak potřeba být součástí soudržné jednotky, která lépe odolá predátorům a za druhé výhodnost při dělení se o nalezenou potravu. To jsou dva hlavní scénáře, které podporují spolupráci,“ odpovídá na otázku další ze spoluautorů Roman Wittig. Další studium šimpanzích tlup by mělo pomoci odpovědět na otázku, jak se dělení jídla podepsalo na vzniku spolupráce mezi lidmi.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907