S kým se dělí šimpanzi? Přednost má rodina a přátelé

06.01.2021 - Zuzana Teličková

Mezinárodní výzkumný tým se zaměřil na logiku, podle níž se dělí o jídlo šimpanzi žijící v Národním parku Tai na jihozápadě Pobřeží slonoviny. Vědci zjistili, že jedinci, kteří se ve větším množství dostanou k žádoucím pochutinám, jako je maso, med nebo vzácnější a větší ovoce, se primárně dělí o potravu se členy rodiny a hned poté s přáteli.

<p>Zatímco v některých populacích se šimpanzi podělí o nalezenou potravu, aby měli pokoj od dotírajících „žebráků“, v jiných společenstvích se striktně dělí o jídlo pouze s rodinou a přáteli.</p>

Zatímco v některých populacích se šimpanzi podělí o nalezenou potravu, aby měli pokoj od dotírajících „žebráků“, v jiných společenstvích se striktně dělí o jídlo pouze s rodinou a přáteli.


Reklama

Rozhodnutí šimpanzů, komu věnují část pamlsku, neovlivňuje ani hierarchické postavení jiných jedinců ve skupině, ani neodbytné žebrání těch, kdo měli při shánění jídla menší štěstí.

Předchozí výzkumy prováděné na jiných poddruzích šimpanzů přitom naznačovaly, že tito primáti se dělí o jídlo především kvůli tlaku, který na ně vytvářejí jiní žebrající šimpanzi. „Tohle ale není případ šimpanzů z Tai,“ vysvětlila jedna ze spoluautorek studie Catherine Crockfordová. Podle ní to vypadá, že v různých šimpanzích populacích se „kooperace projevuje mnoha různými způsoby“. To mají šimpanzi zřejmě společné s různými lidskými společenstvími.

TIP: Lidé nejsou jediní: Také šimpanzi častěji používají pravou ruku

Jaké jsou společné faktory, které lidi i zvířata nutí ke vzájemné spolupráci? „Je to jednak potřeba být součástí soudržné jednotky, která lépe odolá predátorům a za druhé výhodnost při dělení se o nalezenou potravu. To jsou dva hlavní scénáře, které podporují spolupráci,“ odpovídá na otázku další ze spoluautorů Roman Wittig. Další studium šimpanzích tlup by mělo pomoci odpovědět na otázku, jak se dělení jídla podepsalo na vzniku spolupráce mezi lidmi.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907