S pasteveckou holí a mobilem: Masajští pastevci se učí využívat moderní technologie

Chytré telefony díky nejrůznějším aplikacím nacházejí další a další uplatnění a dobývají i odvětví, kde by jejich využití dříve nikdo nečekal. Zamilovali si je také masajští pastevci v Keni a zájem mají rovněž jejich kolegové v Tanzanii a Etiopii




Je brzy ráno a masajští pastevci vyhánějí stádo dobytka na pastvu – stejně jako už před stovkami let. Hůl v jejich ruce i tradiční masajský oděv se za poslední staletí asi příliš nezměnily, ale zásadním rozdílem je využití chytrého mobilního telefonu. Masajové, kteří se jinak zuby nehty drží svých tradic, sáhli po nejmodernějším pomocníkovi… 

Informace ze satelitů

„Teď víme, kde je lepší pastva, kde je voda a kde nejsou žádné nemoci,“ ukazuje na obrazovce svého telefonu masajský pastevec Galgalo Shedo. Tyto informace pastevcům poskytne aplikace AfriScout z dílny vývojářů americké neziskové organizace Project Concern International. Funguje jednoduše – zobrazuje aktuální satelitní snímky oblasti, kam chtějí pastevci vyrazit. Ti díky tomu zjistí, v jakém stavu je vegetace nebo jestli je v místě momentálně dost vody. Navíc se taky dozví, jestli v daném místě řádí nemoci dobytka nebo by stáda ohrožovali predátoři, jako třeba lvi nebo krokodýli.

Propagátorka aplikace Brenda Wandera detailněji popisuje, jak Masajové aplikaci využívají: „Pastevci mohou vidět, kudy je lepší hnát dobytek, kde tráva znovu vyrostla a kterým místům se naopak vyhnout, protože tráva ještě není dostatečně bohatá. Díky tomu je pak pastva nejen kvalitnější, ale pastevci navíc přispívají k obnově půdy, kterou sužují vlivy klimatických změn.“ Každý rok přišli pastevci zhruba o čtvrtinu svých stád. Díky aplikaci AfriScout ale úmrtnost dobytka poklesla o 48 procent. 

Informace napomáhají smíru

Zpráva o zázračném vynálezu se mezi keňskými pastevci rychle rozkřikla. Zástupce neziskové společnosti Project Concern International proto vítají s otevřenou náručí. Při příchodu do vesnice nechybí tradiční tance a teprve potom začíná lekce, během níž se Masajové učí, jak zacházet s mobilním telefonem a samozřejmě i aplikací AfriScout.

Masajský pastevec Joel Keloi se s novým pomocníkem rychle sžil: „Naučili nás, jak rozeznat, kde jsou nějaké nemoci, kvůli kterým na ta místa nemůžeme hnát dobytek. Někdy díky aplikaci zjistíme, kde jsou lvi. To všechno vidíme doma, nemusíme nikam cestovat. Náklady jsou nízké a je to úžasně pohodlné. Moc nám to pomáhá.“

Až dosud museli pastevci vysílat tzv. morany, tedy jakési zvědy, kteří zjišťovali, kde se dobytek může bezpečně pást. To bylo pochopitelně časově náročné. Ale nejen to – často se taky stalo, že mezitím vybranou pastvu obsadil jiný kmen a docházelo ke krvavým bitkám. Nebylo výjimečné, že střety končily obětmi na lidských životech, protože pastva a zdroj vody jsou pro pastevce vším. Kvůli pastvě Masajové neváhali zabíjet, ale za půl roku, kdy v Keni aplikaci AfriScout používají, počet násilných střetů výrazně poklesl.

Image ustupuje, život dostává přednost

„Aplikace v zásadě pomáhá pastevcům při rozhodování, kam poženou stáda dál. Mají přístup k informacím a mapám, a to v reálném čase, takže vědí, kudy se mají pohybovat. Snížila se úmrtnost dobytka v obdobích sucha, protože pastevci mají lepší informace a nehledají marně vodu. Mohou navíc plánovat, což dosud nebylo možné,“ říká vývojář aplikace Mamo Godana.

Chytré telefony a aplikace AfriScout naprosto mění dosavadní zvyky pastevců. Masajové teď přesně vědí, kam svá drahocenná stáda hnát, aby se vyhnuli veškerým nebezpečím. Aplikace slaví velký úspěch a vývojáři se snaží zmapovat další oblasti. Na zkoušku aplikaci provozují i v Tanzanii a Etiopii a výsledky jsou také pozitivní.

TIP: Přežít Rio de Janeiro: Navigace smrtícími ulicemi zachraňují lidské životy

Pohled na Masaje s mobilem v ruce sice etnologům trhá srdce, ale nejde o žádné boření tradic, jako spíše o pomoc nejen samotným pastevcům, ale i africké přírodě. Přínos moderních technologií tak snad i v očích milovníků tradic vyváží ztrátu zažité masajské image.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Shutterstock, Project Concern International


Další články v sekci