SALTO: Nenápadný robot vyskočí do výšky až 1 metru

08.12.2016 - Stanislav Mihulka

Nový robot Kalifornské univerzity dokazuje, že velikost není všechno

SALTO -<p>Robot SALTO skáče jako o život</p>
SALTO -

Robot SALTO skáče jako o život


Reklama

Na Kalifornské univerzitě v Berkeley postavili robota, který je sice malý, ve skákání je ale nepřekonatelný. Skáče prý do výšky lépe, než všichni dosavadní roboti.

Když to vědci měřili, tak Saltatorial Locomotion on Terrain Obstacles, čili SALTO, ve skoku do výšky poráží populárního skokana volského, jednu z největších žab na světě. Stále ale existují zvířata, která skáčou do vzduchu lépe, například africké poloopice komby.

Hopsající robot váží 100 gramů, a když se natáhne, tak měří 26 centimetrů. Ze země vyskočí do výšky 1 metru.

TIP: Malý čtyřnohý robot Minitaur poskakuje, otevírá dveře a přeleze i plot

SALTO byl navržen k překonávání obtížného terénu a inženýři se při jeho konstrukci inspirovali přírodou. Měl by být k dispozici záchranářům při akcích na obtížně dostupných místech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UC Berkeley, Science Robotics

  • Zdroj fotografií: Stephen McNally / UC BerkeleyDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907