Samohybné dělo FT AC: Na podvozku legendárního tanku Renault FT-17

26.04.2016 - Ivo Pejčoch

FT AC představoval jedno z prvních samohybných děl, avšak nakonec se zařazení do výzbroje francouzské armády nedočkal


Reklama

Na sklonku první světové války začali konstruktéři uvažovat o zvýšení akceschopnosti polního dělostřelectva, do té doby přepravovaného především za koňskými potahy. Ani motorizace dělostřeleckých oddílů, spočívající v tažení děl automobily a později i specializovanými tahači, nenabízela větší průchodivost terénem nebo schopnost rychlého přechodu z jízdy do palebné pozice.

Zrod samohybek

Ta mohla být splněna pouze montáží děla přímo na  vozidlo. Již před válkou se objevily nákladní automobily s namontovanými kanóny, ale skutečně plně bojeschopné stroje na pásových podvozcích, schopné překonávat terénní překážky, se objevily až koncem Velké války.

Bylo jen logické, že jedno z úplně prvních samohybných děl se objevilo ve Francii, produkující ve velkých počtech obrněnce všech hmotnostních kategorií. Před jednáním o příměří zde vznikl stroj, využívající maximálního počtu dílů z lehkého tanku Renault  FT. Z obrněnce konstruktéři sejmuli věž a vrchní část korby a na podvozku vytvořili plně uzavřenou hranatou nástavbu z ocelových plechů, nýtovaných na úhelníkovém rámu.

TIP: Útočná děla k podpoře pěšáků: Koncept vysoce mobilní Panzerwaffe

Motor i komponenty podvozku zůstaly bez zásadních změn. V čelní stěně byl lafetován 75mm kanón, obsluhovaný dvěma muži; třetího člena osádky představoval řidič. Prototyp prošel zkouškami, ovšem v období krátce po válce, kdy docházelo k citelné redukci armády, nedošlo k zavedení typu do výzbroje. 

Samohybné dělo FT AC
 • Osádka: 3 muži
 • Hmotnost: cca 7 t
 • Délka: 4,20 m
 • Šířka: 1,75 m m
 • Pancéřování: 8–16 mm
 • Pohonná jednotka: benzínový Renault
 • Výkon motoru: 29 kW
 • Max. rychlost: 8 km/h
 • Výzbroj: 75mm kanón

Reklama

 • Zdroj textu:

  Válka REVUE SPECIÁL Svět tanků

 • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907