Zastaralá vojenská technika během druhé světové války (2): Tank Renault FT

03.11.2020 - Jan Kozák

Druhoválečné armády během šesti let konfliktu představily širokou škálu moderních technologií. Prakticky všechny zúčastněné strany ale z nejrůznějších důvodů ve svém inventáři držely i velmi zastaralé zbraně, ať už šlo o letouny, pěchotní pušky či dokonce meče. I ty ale někdy dokázaly překvapit

<p>Renault FT náležící finské armádě. Hlavní výzbroj tvořil kanon Puteaux SA 18 ráže 37 mm.</p>

Renault FT náležící finské armádě. Hlavní výzbroj tvořil kanon Puteaux SA 18 ráže 37 mm.


Reklama

Francouzský lehký tank Renault FT (často nesprávně označovaný jako FT-17), který se na bojišti poprvé objevil na jaře 1918, je mnohdy považován za první moderní obrněnec. Vůbec poprvé totiž přišel s výzbrojí umístěnou v plně otočné věži a motorem v zadní části korby – tento standard tankoví konstruktéři následují dodnes.

Nesmrtelná plechovka

Se svou maximální rychlostí 7,5 km/h v terénu, dojezdem jen 65 km a výzbrojí nepostačující ani proti mnoha lehkým meziválečným tankům ale Renault FT po konci Velké války velmi rychle zastaral. Francouzská armáda ale tanky FT udržovala ve službě i během 20. a 30. let, přičemž se zrodilo několik nápadů, jak staré stroje modernizovat, všechny projekty však selhaly.

I po příchodu novějších designů pak nedostatek financí zabránil kompletnímu nahrazení starých tanků, ještě v předvečer bitvy o Francii v létě 1940 se proto v prvoliniové službě nacházelo nejméně 500 Renaultů FT obou hlavních verzí (kulometné a kanonové).

Proti panzerům bez šance

Tanky z první světové války nemohly konkurovat moderním německým obrněncům, většina strojů proto během bojů ve Francii sloužila v zázemí. Po pádu země galského kohouta pak zbývající vozidla ukořistili Němci, kteří je zařadili do služby pod označením PzKpfw 17R/18R 730(f) a využívali je až do ztráty Francie pro bezpečnostní a protipartyzánské úkoly.

TIP: Samohybné dělo FT AC: Na podvozku legendárního tanku Renault FT-17

Vichistická Francie tyto stroje nasadila proti moderním spojeneckým obrněncům během anglo-americké invaze do severní Afriky a v srpnu 1944 Němci hrstku strojů poslali k potlačení povstání v Paříži. Renaulty FT se podílely i na obraně Indočíny před Japonci a některé koloniální jednotky mimo hlavní oblasti bojů používaly FT až do samého závěru války. Kromě Francie renaulty sloužily i v Polsku, Belgii, Jugoslávii nebo Finsku.


Zastaralá vojenská technika během druhé světové války

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907