Se zemním plynem přichází do domácností řada nebezpečných příměsí

01.07.2022 - Stanislav Mihulka

Zemní plyn obsahuje kromě metanu ještě stovky dalších chemických látek, které mohou unikat do okolí. Některé z nich jsou velmi nebezpečné pro lidské zdraví

<p>Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. <em>(foto: Unsplash, KWON JUNHO, CC0)</em></p>

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHO, CC0)


Reklama

Hlavní složkou zemního plynu je metan, zemní plyn je ale ve skutečnosti složitou a různorodou směsí mnoha organických i anorganických látek. Nová studie, zveřejněná v magazínu Environmental Science & Technology ukázala, že mezi těmito látkami jsou i nebezpečné chemikálie, které mohou unikat v domácnostech. Čistý metan přitom není pro lidské zdraví nebezpečný, tedy kromě toho, že je nedýchatelný.

Výzkumný tým, který vedli odborníci z amerického Harvardu, zkoumal zemní plyn dodávaný do 69 domácností v oblasti Bostonu, mezi prosincem 2019 a květnem 2021. V odebraných vzorcích detekovali celkem 296 chemických látek, z nichž 21 americké federální předpisy řadí mezi nebezpečné znečisťující látky a některé z nich i karcinogenní.

Znečištění ze zemního plynu

„Během výzkumu jsme zjistili, že zařízení v domácnostech, která využívají zemní plyn, jako jsou plynové sporáky nebo trouby, mohou být zdrojem nebezpečných chemikálií ze zemního plynu, i když třeba nejsou v provozu. Stejné chemické látky rovněž unikají z rozvodných sítí a průmyslových provozů,“ upozorňuje jeden z členů výzkumného týmu Jonathan Buonocore.

TIP: Problém s vodou: Rezavějící trubky mohou uvolňovat karcinogenní chrom

Co tedy ze zemního plynu uniká? Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. Z dalších vysoce toxických látek narazili například na xylen nebo toluen.

Dalším varovným zjištěním tohoto výzkumu byl naopak nízký obsah odorizujících látek, které se přidávají do zemního plynu, aby v případě úniku varovaly svým nepříjemným zápachem. Vyčištěný zemní plyn je totiž za normálních okolností bez zápachu. V některých vzorcích bylo odorizujících látek tak málo, že by v případě menšího, ale přesto nebezpečného úniku plyn nebyl cítit.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907