Šejkové ze Zálivu chtějí přivléct ledovec: Má vyřešit problém s chybějící vodou

15.05.2017 - Martin Reichman

Jak vyřešit problém s chybějící pitnou vodou v pouštní zemi? Bohatí šejkové chtějí přitáhnout přes oceán obří ledovec

Ambiciózní plán -<p>Heardův ostrov, z jehož okolí má být ledovec do Perského zálivu dopraven, je vzdálený více než 9000 kilometrů.</p>
Ambiciózní plán -

Heardův ostrov, z jehož okolí má být ledovec do Perského zálivu dopraven, je vzdálený více než 9000 kilometrů.


Reklama

Spojené arabské emiráty jsou díky zásobám ropy jednou z nejbohatších zemí světa. Téměř veškerá populace je ale soustředěna v úzkém pásu u pobřeží Perského zálivu, přičemž zhruba 95 % země je neobývaná pouštní pustina. Přímořské oblasti zažívají raketový rozvoj infrastruktury a růst populace. Není proto divu, že se země potýká s obrovskými problémy s nedostatkem pitné vody. Odborníci odhadují, že v horizontu 15 až 25 let by Spojené arabské emiráty mohly přijít o většinu podzemních zásob pitné vody.

TIP: Mořský led v pohybu: Proměny ledové pokrývky v okolí Antarktidy

Problém s nedostatkem pitné vody má vyřešit ambiciózní plán společnosti National Advisor Bureau Limited z Abu Dhabí. Firma chce k pobřeží SAE dopravovat obří kusy ledovců z okolí Antarktidy pomocí vlečných lodí. Ledovce mohou obsahovat až 20 miliard galonů vody (zhruba 75 miliard litrů) což má vystačit jednomu milionu lidí na pět let.

První ledovec by se měl na cestu do Perského zálivu vydat již na počátku příštího roku, přičemž ho čeká trasa dlouhá více než 9 tisíc kilometrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    gulfnews.com

  • Zdroj fotografií: National Advisor Bureau Limited

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907