Šejkové ze Zálivu chtějí přivléct ledovec: Má vyřešit problém s chybějící vodou

15.05.2017 - Martin Reichman

Jak vyřešit problém s chybějící pitnou vodou v pouštní zemi? Bohatí šejkové chtějí přitáhnout přes oceán obří ledovec

Ambiciózní plán -<p>Heardův ostrov, z jehož okolí má být ledovec do Perského zálivu dopraven, je vzdálený více než 9000 kilometrů.</p>
Ambiciózní plán -

Heardův ostrov, z jehož okolí má být ledovec do Perského zálivu dopraven, je vzdálený více než 9000 kilometrů.


Reklama

Spojené arabské emiráty jsou díky zásobám ropy jednou z nejbohatších zemí světa. Téměř veškerá populace je ale soustředěna v úzkém pásu u pobřeží Perského zálivu, přičemž zhruba 95 % země je neobývaná pouštní pustina. Přímořské oblasti zažívají raketový rozvoj infrastruktury a růst populace. Není proto divu, že se země potýká s obrovskými problémy s nedostatkem pitné vody. Odborníci odhadují, že v horizontu 15 až 25 let by Spojené arabské emiráty mohly přijít o většinu podzemních zásob pitné vody.

TIP: Mořský led v pohybu: Proměny ledové pokrývky v okolí Antarktidy

Problém s nedostatkem pitné vody má vyřešit ambiciózní plán společnosti National Advisor Bureau Limited z Abu Dhabí. Firma chce k pobřeží SAE dopravovat obří kusy ledovců z okolí Antarktidy pomocí vlečných lodí. Ledovce mohou obsahovat až 20 miliard galonů vody (zhruba 75 miliard litrů) což má vystačit jednomu milionu lidí na pět let.

První ledovec by se měl na cestu do Perského zálivu vydat již na počátku příštího roku, přičemž ho čeká trasa dlouhá více než 9 tisíc kilometrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    gulfnews.com

  • Zdroj fotografií: National Advisor Bureau Limited

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907