Senioři mohou mít užitek z malého množství alkoholu, mladí nemají žádný

Mladí lidé do 40 let by neměli pít vůbec žádný alkohol, protože pro ně představuje značné riziko a nemá žádné zdravotní přínosy. Těm starším může menší množství alkoholu prospět, uvádí nová vědecká studie, dosud největší svého druhu.

18.07.2022 - Stanislav MihulkaO alkoholu se říká, že v malých dávkách neškodí, případně že v malém množství může mít pozitivní vliv na lidské zdraví. Podle nového výzkumu to ale neplatí vždy. Početný tým badatelů okolo Washingtonské univerzity v Seattlu nedávno publikoval studii v prestižním vědeckém magazínu Lancet, podle které lidé mladší 40 let nemají z alkoholu žádný užitek. Naopak pro ně může být škodlivé i velmi malé množství.

Z výsledků studie vyplynulo, že bezpečným množstvím alkoholu pro mladé muže je pouhých 0,136 standardního drinku (odpovídá malé sklence vína či plechovce piva) denně. U mladých žen je bezpečnou dávkou 0,273 standardního drinku.

Pro starší lidi mají vědci o něco lepší zprávy. Zdá se, že senioři opravdu mohou profitovat z mírného pití, které u nich může omezit riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice nebo třeba diabetu. Ve věku 40-64 let je bezpečných 1,82 drinku denně, zatímco lidé starší 64 let mohou bez rizika pro zdraví pít za den až 3,5 drinků. U lidí nad 64 let je tak podle vědců bezpečná hranice odpovídající zhruba jednomu velkému a jednomu malému pivu.

Alkohol a zdraví

Vědce k tomuto výzkumu přiměly kontroverze, které dnes panují kolem možných pozitivních účinků alkoholu na zdraví. Celá řada dřívějších studií například tvrdí, že sklenka vína denně má příznivý vliv na srdce. Zároveň existuje nemalé množství odborníků, kteří s těmito závěry nesouhlasí.

Tým „GBD 2020 Alcohol Collaborators“ zkoumal tuto záležitost na globální úrovni. Vědci použili data z globální studie 2020 Global Burden of Disease (GBD) a na jejich základě odhadli spotřebu alkoholu lidí starších 15 let, ze 204 zemí světa. Následně určovali množství alkoholu, které je pro lidi bezpečné.

TIP: Pomůže „pivo před vínem“ proti kocovině? Podle nového výzkumu nikoliv

Badatelé dospěli k závěru, že v roce 2020 konzumovalo zdravotně rizikové množství alkoholu 1,34 miliardy lidí naší planety. Z nich bylo 76,7 % mužů a 59,1 % zase bylo mladších 40 let. „Náš vzkaz je jasný,“ říká Emmanuela Gakidou z americké Washingtonské univerzity. „Mladí by neměli pít, zatímco starší mohou mít z mírného pití prospěch. Není samozřejmě realistické očekávat, že by mladí nepili, ale myslíme si, že je důležité jim říct, jak to je. Byli varováni.


Další články v sekci