Severoamerický kamzík bělák: Odvážný akrobat z vysokých hor

29.12.2017 - Marek Telička

Rozhled do daleka -<p>Kamzík bělák se téměř výhradně pohybuje nad hranicí porostu. Žije v dlouhém pásu zhruba kopírujícím západní kanadské pobřeží. Nejsevernějším místem jeho výskytu je jihovýchodní Aljaška</p>
Rozhled do daleka -

Kamzík bělák se téměř výhradně pohybuje nad hranicí porostu. Žije v dlouhém pásu zhruba kopírujícím západní kanadské pobřeží. Nejsevernějším místem jeho výskytu je jihovýchodní Aljaška


Reklama

Kamzík bělák (Oreamnos americanus) je sudokopytník z čeledi turovitých (Bovidae), který obývá vysoká pohoří Severní Ameriky. Běláci žijí v nadmořských výškách dosahujících až 4 000 metrů a jsou největšími savci, kteří se v těchto místech vyskytují. Do nižších úrovní se vydávají především v zimním období, kdy putují k solným lizům.

TIP: Společenské vazby promykovitých aneb Jeden za všechny, nebo nepřežije nikdo

Pro pobyt v horách jsou všestranně vybaveni. Proti chladu je chrání dvojitá srst, která je složena z husté podsady a svrchní srsti s dutým vlasem. Mohou tak přestát teploty klesající až k -45 °C a zároveň čelit větrům dosahujícím rychlosti zhruba 150 km/h. V létě jim srst ve velkých chuchvalcích vypadává.

Pohyb ve skalnatém terénu běláci zvládají s bravurou, kterou by jim mohl závidět téměř každý horolezec. Jejich rozdělená kopyta vybavená poduškami umožňují velkou stabilitu i na svazích o sklonu 60° i příkřejších. Sklouznutí zabraňují i paspárky vyrůstající na zadní straně nohou těsně nad kopyty.

Život v místech, kam se nedostanou predátoři, běláky po většinu jejich života zbavuje nutnosti bránit se před svými přirozenými nepřáteli. V případě střetu vlky, pumami, rysy a medvědy ovšem kamzíci vůbec nejsou snadnou kořistí. Samci váží až 120 a více kilogramů, samičky jsou jen o 10–30 % lehčí. K tomu jsou obě pohlaví vybavena ostrými, zhruba dvě desítky centimetrů dlouhými rohy, které dokáží použít. Dokonce se traduje, že ve Skalistých horách byl kdysi nalezen medvědem usmrcený kamzík bělák, ale jen pár metrů dál leželo tělo rohy smrtelně zasaženého medvěda.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907