Sexuálně aktivní opičky ohrožují své příbuzné

Žádné stěhování není snadné a stěhovat malé mrštné opičky – to už vůbec není legrace. Brazilští ochránci přírody chytají lvíčky zlatohlavé nedaleko Rio de Janeira a přemísťují je asi tisíc kilometrů na sever




Roztomilý lvíček zlatohlavý (Leontopithecus rosalia) výrazně ohrožuje svého vzácnějšího soukmenovce, lvíčka zlatého (Leontopithecus chrysomelas). Nejde však o žádnou přehnanou agresivitu, ale paradoxně o lásku. Opičky napříč druhy se spolu často páří, a hrozí tak jejich zkřížení a možná úplné vymizení obou původních druhů.

Potomci opičích uprchlíků

Teritorium výskytu do žluta zbarvených lvíčků zlatých se rozkládá v oblasti kolem městečka Niteroi nedaleko Rio de Janeira. Naproti tomu lvíčci zlatohlaví, kteří tu dnes žijí také, se do lokality dostali uměle. Původně obývali severobrazilskou oblast Bahia, ale pak do jejich osudu výrazně zasáhli turisté. Hnáni touhou mít doma exotické mazlíčky z pralesa začali lidé hromadně převážet roztomilé opičky do jižnějších oblastí. Situace se však vymkla kontrole, mnoho z lvíčků uprchlo či bylo vypuštěno na svobodu a nový domov brzy přijali za vlastní.

Poměrně vzácní lvíčci zlatí žijí dnes nedaleko Rio de Janeira možná i díky intenzivní snaze místních ochránců přírody – ve volné přírodě najdeme zmíněných živočichů asi jen 1 600. Příčinu tak nízkého počtu je třeba hledat nejen v zániku jejich přirozeného životního prostředí, ale především ve faktu, že se tito malí primáti v minulosti často stávali terčem lovu. Jejich jméno je proto zapsáno mezi ohroženými rostlinami a živočichy na Červeném seznamu IUCN, jejž každé dva roky vydává Mezinárodní svaz ochrany přírody.

Zpátky domů

Také lvíčků zlatohlavých žije dnes v Americe velmi málo, podle odhadů ochránců přírody asi šest tisíc. Cílem jejich „vystěhování“ zpět do brazilského pralesa je tedy záchrana a zachování obou vzácných druhů. 

A jak takové stěhování probíhá? Tisíc kilometrů dlouhá cesta na sever začíná v klecích, kam zvířata nalákaná na banán sama vlezou. Poté co jsou zlatohlaví tvorové odchyceni, putují do měsíční karantény, kde absolvují podrobné vyšetření a měření. Veterináři jim navíc pod kůži implantují čip, aby je později poznali. Nakonec čeká lvíčky výlet letadlem a vytoužená svoboda. 


Další články v sekci