Síla konopí: Kanabinoidy chrání mozek před Alzheimerovou chorobou

04.07.2016 - Stanislav Mihulka

Zdá se, že THC a další látky z konopí odstraňují z nervových buněk toxické proteiny, které přímo souvisejí s Alzheimerem


Reklama

Vědci Salk Institute zjistili, že tetrahydrocannabinol (THC) a další složky obsažené v konopí zřejmě odstraňují z nervových buněk amyloid beta, toxickou formu proteinu, který úzce souvisí s Alzheimerovou chorobou.

Alzheimer je velmi rozšířené neurodegenerativní onemocnění mozku, které často vede k demenci a smrti. V průběhu choroby se v mozkové tkáni pacienta hromadí amyloid beta a dochází k poškození nervových spojů i buněk.

TIP: Příznivé vedlejší účinky: Zavedení lékařské marihuany pomáhá proti obezitě

Experimenty s buněčnými kulturami ukázaly, že kanabinoidy ovlivňují hromadění amyloidu beta v nervových buňkách i záněty, k nimž přitom dochází. Teď budou na řadě další testy, na jejichž konci by mohly být nové léky, schopné přinejmenším zpomalit rozvoj obávaného neurodegenerativního onemocnění.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Salk Institute

  • Zdroj fotografií: Salk InstituteDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907