Síla konopí: Kanabinoidy chrání mozek před Alzheimerovou chorobou

04.07.2016 - Stanislav Mihulka

Zdá se, že THC a další látky z konopí odstraňují z nervových buněk toxické proteiny, které přímo souvisejí s Alzheimerem


Reklama

Vědci Salk Institute zjistili, že tetrahydrocannabinol (THC) a další složky obsažené v konopí zřejmě odstraňují z nervových buněk amyloid beta, toxickou formu proteinu, který úzce souvisí s Alzheimerovou chorobou.

Alzheimer je velmi rozšířené neurodegenerativní onemocnění mozku, které často vede k demenci a smrti. V průběhu choroby se v mozkové tkáni pacienta hromadí amyloid beta a dochází k poškození nervových spojů i buněk.

TIP: Příznivé vedlejší účinky: Zavedení lékařské marihuany pomáhá proti obezitě

Experimenty s buněčnými kulturami ukázaly, že kanabinoidy ovlivňují hromadění amyloidu beta v nervových buňkách i záněty, k nimž přitom dochází. Teď budou na řadě další testy, na jejichž konci by mohly být nové léky, schopné přinejmenším zpomalit rozvoj obávaného neurodegenerativního onemocnění.

  • Zdroj textu:

    Salk Institute

  • Zdroj fotografií: Salk Institute

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907