Školka pro megalodony: I obrovští predátoři byli starostlivými rodiči

29.11.2020 - Stanislav Mihulka

Paleontologové vystopovali několik školek megalodonů, v nichž se tito obávaní dravci starali o malá mláďata

<p>Vše nasvědčuje tomu, že školky megalonů byly v třetihorních oceánech běžné. Velcí megalodoni se v nich starali o novou generaci.</p>

Vše nasvědčuje tomu, že školky megalonů byly v třetihorních oceánech běžné. Velcí megalodoni se v nich starali o novou generaci.


Reklama

Slavný gigantický žralok megalodon, který děsil obyvatele oceánů v mladších třetihorách, v nás obvykle nevzbuzuje dojem starostlivého rodiče, který by se věnoval výchově potomků. Opak je ale pravdou. V posledních letech se množí důkazy, že tito až 16 metrů velcí predátoři vychovávali svá mláďata ve školkách.

V roce 2010 byla objevena první taková školka v Panamě. Druhou školku megalodonů poté odkryli španělští paleontologové v severovýchodním Španělsku. Stejný tým nedávno analyzoval fosilie megalodonů, tedy především zuby z osmi dalších lokalit. Timto postupem objevili dalších pět školek, v nichž se megalodoni věnovali výchově většího počtu malých žraloků zároveň.

TIP: Vědci zjistili, jak byl doopravdy velký legendární obrovský žralok megalodon

Vše nasvědčuje tomu, že školky megalonů byly v třetihorních oceánech běžné. Velcí megalodoni se v nich starali o novou generaci. Chránili tam mláďata do té doby, než mohla obstát proti ostatním predátorům tehdejších oceánů. Škola megalodonů musela být fascinující, i když by bylo bezpečnější ji sledovat z velké dálky.

Mezi žraloky nejsou školky výjimečné. Ve skutečnosti je známe u mnoha druhů dnešních žraloků a známe je i ve fosilním záznamu. Například u ostrova Long Island na východním pobřeží USA, kde leží i město New York, funguje školka žraloků písečných. Nejstarší školky žraloků, jaké jsme objevili, pocházejí z druhohor a jsou staré asi 200 milionů let.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Hugo Salais, Metazoa Studio

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907