Školka pro megalodony: I obrovští predátoři byli starostlivými rodiči

29.11.2020 - Stanislav Mihulka

Paleontologové vystopovali několik školek megalodonů, v nichž se tito obávaní dravci starali o malá mláďata

<p>Vše nasvědčuje tomu, že školky megalonů byly v třetihorních oceánech běžné. Velcí megalodoni se v nich starali o novou generaci.</p>

Vše nasvědčuje tomu, že školky megalonů byly v třetihorních oceánech běžné. Velcí megalodoni se v nich starali o novou generaci.


Reklama

Slavný gigantický žralok megalodon, který děsil obyvatele oceánů v mladších třetihorách, v nás obvykle nevzbuzuje dojem starostlivého rodiče, který by se věnoval výchově potomků. Opak je ale pravdou. V posledních letech se množí důkazy, že tito až 16 metrů velcí predátoři vychovávali svá mláďata ve školkách.

V roce 2010 byla objevena první taková školka v Panamě. Druhou školku megalodonů poté odkryli španělští paleontologové v severovýchodním Španělsku. Stejný tým nedávno analyzoval fosilie megalodonů, tedy především zuby z osmi dalších lokalit. Timto postupem objevili dalších pět školek, v nichž se megalodoni věnovali výchově většího počtu malých žraloků zároveň.

TIP: Vědci zjistili, jak byl doopravdy velký legendární obrovský žralok megalodon

Vše nasvědčuje tomu, že školky megalonů byly v třetihorních oceánech běžné. Velcí megalodoni se v nich starali o novou generaci. Chránili tam mláďata do té doby, než mohla obstát proti ostatním predátorům tehdejších oceánů. Škola megalodonů musela být fascinující, i když by bylo bezpečnější ji sledovat z velké dálky.

Mezi žraloky nejsou školky výjimečné. Ve skutečnosti je známe u mnoha druhů dnešních žraloků a známe je i ve fosilním záznamu. Například u ostrova Long Island na východním pobřeží USA, kde leží i město New York, funguje školka žraloků písečných. Nejstarší školky žraloků, jaké jsme objevili, pocházejí z druhohor a jsou staré asi 200 milionů let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií:

    Hugo Salais, Metazoa Studio

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907