Skvělý úspěch s ohňostrojem: Test záchranného manévru lodi Crew Dragon

21.01.2020 - Stanislav Mihulka

Jen málokdy se lidé těší na explozi nosné rakety. Nedělní havárie Falconu 9 ale byla plánovanou akcí

<p>Plánovaná exploze rakety Falcon 9</p>

Plánovaná exploze rakety Falcon 9


Reklama

SpaceX si v neděli 19. ledna 2020 připsali další úspěch v přípravě na první pilotovaný kosmický let soukromé společnosti. Za ohromného zájmu médií i fanoušků kosmických letů SpaceX uskutečnili test záchranného systému lodi Crew Dragon v nejnáročnější části startu nosné rakety, kdy je raketa nejvíce aerodynamicky namáhána.

Byl to nepovinný test, ale jeho bravurní provedení značně zvýšilo prestiž jak samotné lodi Crew Dragon, tak i společnosti SpaceX. Maximálně zjednodušená nosná raketa Falcon 9 vyletěla do výšky asi 19 kilometrů a tam loď Crew Dragon zahájila únikový manévr. Asi desetisekundový zážeh motorů SuperDraco dostal loď Crew Dragon do bezpečné vzdálenosti od nosné rakety.

Naplánovaný ohňostroj

Jak inženýři SpaceX a NASA očekávali, po oddělení lodi Crew Dragon došlo k destrukci nosné rakety a její explozi. Jen velmi zřídka je takový výbuch rakety vítán s jásotem a potleskem. V tomto případě to ale bylo plánované a podle předpokladů to byl úžasný ohňostroj. Při reálných letech na oběžnou dráhu jsou takové nehody naštěstí velice vzácné, jak se ale zdá, Crew Dragon by v takové nehodě nejspíš obstál a zachránil by posádku.

TIP: Kosmická loď Dragon pro lidskou posádku už trénuje na startovací rampě

Po méně než pěti minutách po zahájení záchranného manévru loď Crew Dragon aktivovala své padáky a zhruba 9 minut po startu hladce přistála do vln Atlantiku, asi 30 kilometrů od pobřeží Floridy. Na palubě Crew Dragonu byly tentokrát jen figuríny, ale příště už nejspíš poletí lidská posádka. Po úspěšném testu je to jenom otázkou času.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907