Skvělý úspěch s ohňostrojem: Test záchranného manévru lodi Crew Dragon

Jen málokdy se lidé těší na explozi nosné rakety. Nedělní havárie Falconu 9 ale byla plánovanou akcí

21.01.2020 - Stanislav MihulkaSpaceX si v neděli 19. ledna 2020 připsali další úspěch v přípravě na první pilotovaný kosmický let soukromé společnosti. Za ohromného zájmu médií i fanoušků kosmických letů SpaceX uskutečnili test záchranného systému lodi Crew Dragon v nejnáročnější části startu nosné rakety, kdy je raketa nejvíce aerodynamicky namáhána.

Byl to nepovinný test, ale jeho bravurní provedení značně zvýšilo prestiž jak samotné lodi Crew Dragon, tak i společnosti SpaceX. Maximálně zjednodušená nosná raketa Falcon 9 vyletěla do výšky asi 19 kilometrů a tam loď Crew Dragon zahájila únikový manévr. Asi desetisekundový zážeh motorů SuperDraco dostal loď Crew Dragon do bezpečné vzdálenosti od nosné rakety.

Naplánovaný ohňostroj

Jak inženýři SpaceX a NASA očekávali, po oddělení lodi Crew Dragon došlo k destrukci nosné rakety a její explozi. Jen velmi zřídka je takový výbuch rakety vítán s jásotem a potleskem. V tomto případě to ale bylo plánované a podle předpokladů to byl úžasný ohňostroj. Při reálných letech na oběžnou dráhu jsou takové nehody naštěstí velice vzácné, jak se ale zdá, Crew Dragon by v takové nehodě nejspíš obstál a zachránil by posádku.

TIP: Kosmická loď Dragon pro lidskou posádku už trénuje na startovací rampě

Po méně než pěti minutách po zahájení záchranného manévru loď Crew Dragon aktivovala své padáky a zhruba 9 minut po startu hladce přistála do vln Atlantiku, asi 30 kilometrů od pobřeží Floridy. Na palubě Crew Dragonu byly tentokrát jen figuríny, ale příště už nejspíš poletí lidská posádka. Po úspěšném testu je to jenom otázkou času.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    SpaceX


Další články v sekci