Tajemství sloní konverzace: Afričtí chobotnatci se zřejmě oslovují jmény

Nový výzkum odhalil používání specifických jmen mezi slony v Keni. Vedle lidí jsou chobotnatci jediným známým druhem, který používá podobný způsob komunikace.

07.09.2023 - Stanislav Mihulka



Už nějakou dobu víme, že například delfíni nebo papoušci dokážou rozeznat konkrétního jedince svého druhu a mohou ho i oslovit. Dělají to ale jinak než lidé – napodobují projev dotyčného, který pochopí, že jde o vzkaz určený jemu. Specifické oslovení konkrétního jedince pomocí jména, bylo dlouho považováno za jedinečnost lidské komunikace. Podle nového výzkumu, zveřejněného v podobě doposud nerecenzovaného preprintu na portálu bioRxiv, to už ale zřejmě neplatí.

Mezinárodní tým odborníků, který vedl Michael Pardo z Coloradské státní univerzity ve Fort Collins, zkoumal zvukové projevy slonů afrických (Loxodonta africana) na dvou místech v Keni a dospěl k závěru, že také sloni mají svá jména a používají je podobně jako my. Nenapodobují, ale oslovují konkrétního jedince.

Tajemství sloní konverzace

Badatelé analyzovali celkem 625 volání slonů, z nichž 597 se odehrálo mezi členy konkrétní rodinné skupiny. Šlo o volně žijící slony v ekosystému Samburu na severu Keni a v národním parku Amboseli. Do výzkumu byla zahrnuta jen volání směřovaná na jednotlivé slony, které bylo možné identifikovat.

TIP: Podobně jako lidé: Sloni se navzájem liší svými osobnostmi

Získaná data poté vědci zpracovali pomocí statistických metod a zjistili, že často nejde o pouhé napodobování projevů slonů, kteří byli příjemci jednotlivých volání. Aby si své závěry vědci ověřili, vybrali si 17 slonů, kterým pak pouštěli nahraná volání jiných jedinců a sledovali, jak ně budou příjemci reagovat. Ukázalo se, že „oslovení“ sloni reagují rychleji a hlasitěji na volání, která jsou určená konkrétně jim, než na volání, která nezahrnovala jejich „jméno“. Badatelé jsou přesvědčeni, že jde o první případ, kdy jsme u živočichů objevili systém vlastním jmen, používaný podobným způsobem jako u lidského druhu.


Další články v sekci