Sonda InSight na Marsu přestala odpovídat: NASA prohlásila misi za ukončenou

Po více než čtyřech letech skončila marsovská mise InSight. NASA to oznámila po dvou neúspěšných pokusech o spojení se sondou.

22.12.2022 - Martin ReichmanSonda InSight přinesla vědcům na Zemi mnoho užitečných dat. Její velmi citlivé seismologické přístroje pomohly rozšířit povědomí o tom, co se skrývá pod povrchem rudé planety a jak vypadají „marsotřesení“. Jako první také zaznamenala dopad meteoritu na jiné planetě.

„InSight více než dostála svému jménu. Pro mě jako vědce, který se celou svou kariéru věnuje studiu Marsu, bylo vzrušující sledovat, čeho sonda dosáhla díky celému týmu lidí z celého světa, kteří se podíleli na úspěchu této mise,“ řekla Laurie Leshinová, ředitelka JPL, která misi řídí.

Úspěch navzdory problémům

Podle původního plánu se sonda měla prokopat pět metrů pod marsovský povrch. Dostala se však jen 40 centimetrů hluboko. I tam však nasbírala řadu užitečných dat, které pomohou lépe připravit další mise.

Drsné marsovské prostředí se po čtyřech letech na sondě InSight výrazně podepsalo. (foto: NASA, CC0)

Sonda přistála na planině Elysium Planitia na severní polokouli planety v listopadu 2018 v rámci mise zkoumající nitro a seismickou aktivitu Marsu. Původní plány počítaly s tím, že bude fungovat do listopadu 2020, sonda tak již více než dva roky „přesluhuje“. Důvodem ukončení mise je ztráta energie v akumulátorech, které se nedobíjí kvůli zaprášeným solárním panelům. Operátoři mise hodlají ještě nějaký čas kontrolovat, zda se sonda InSight přece jen neozve, považují to ale za krajně nepravděpodobné.


Další články v sekci